Θέμα: Νεα Λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #128  
Παλιά 21-07-10, 11:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μινι πάπυρος που μ έδωσες παει εξαιρετικά ! Τον ειχα στην γλαστρολιμνη τοσο καιρο και τωρα μεταφέρθηκε εδω .Οταν τον εβαλα στην γλαστρολιμνη σε 24 ωρες μπορουσα και εβλεπα τις πετρες στο βυθο της γλαστρας .Τυχαίο ? Δεν νομίζω !
Σίγουρα δεν είναι τίποτα τυχαίο. Όταν έβγαλα τον παλιό μου πάπυρο από την λιμνούλα που είχα και τον είχα βάλει πρόχειρα σε μια μεγάλη λεκάνη αρκετών λίτρων, την γέμισα νερό...σε 2 μέρες ο πάπυρος είχε απορροφήσει όλο το περιεχόμενο της λεκάνης... Από αυτό και μόνο, μπορούμε να φανταστούμε την σπουδαιότητα του συγκεκριμένου φυτού στη δεξαμένη μας, όσον αφορά την χαλιναγώγηση των νιτρικών..και σε επέκταση τις πολύ αραιές αλλαγές νερού ή ακόμα καλύτερα μόνο τις αναπληρώσεις που θα προβαίνουμε.

Μιχάλη, εντός των ημερών θα διαχωρήσω και τον μεγάλο μου πάπυρο, οπότε θα πορκύψουν μερικά επιπλέον στελέχη του φυτού....να έρθεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη τα πιστια εφόσον δεν τα σοκάρουμε μεταφέροντας τα απευθείας απο τη σκια στον ηλιο τα πανε περίφημα .Μαλιστα μεγαλώνουν περισσότερο οταν δέχονται απευθείας ηλιο.
Μιχάλη, το συγκεκριμένο φυτό το είχα για πολλά χρόνια.. Χωρίς ιδιαίτερες διαφορές από χρονιά σε χρονιά, κάποτε άπλωνε τόσο όσο χρειαζόταν πολύ συχνό αραίωμα. Άλλες χρονιές πάλι, όπως π.χ. η φετεινή, το φυτό αναπτύσσεται, αλλά όχι με την συχνότητα κάποιων άλλων καλοχρονιών... Το άμεσο δυνατό ηλιακό φως του κάνει ζημιά...το έχω ζήσει...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα την ροη, μου συνιστάς να ψηλώσω ακομα λιγο το λαστιχο για να οξυγονώνεται περισσότερο το νερο?
Thnks !
Εννοείται...Το πράσινο νερό με καθόλου ανατάραξη ή και οξυγόνωση δεν είναι και ότι καλύτερο....έχεις και ψαράκια είπαμε... Αν μπορείς να αυξήσεις κι άλλο τη ροή σου, ακόμα καλύτερα.

Α! Το λάινερ σου πρέπει να το εξαφανίσεις από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία όσο το δυνατόν το γρηγορότερο. Θα πάθει ζημιά...Να το καλύψεις έστω και πρόχειρα για την ώρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 11 queries