Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 28-05-08, 12:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα σας πω την δική μου τακτική την οποία και εφαρμόζω.

Όσον αφορά το κλείδωμα θεματικών ενοτήτων, ένα θέμα κλειδώνετε όταν:
α) δεν έχει να προσφέρει κάτι ουσιώδες πια. Εξηγώ... όταν έχουν λυθεί όλες οι απορίες και έχει κλείσει το θέμα αλλά συνεχίζονται (ακατάπαυστα) δημοσιεύσεις άσχετες με το θέμα (είτε με χιούμορ, είτε με αντιπαραθέσεις, είτε του στυλ... "πότε θα βρεθούμε για κανα καφέ Μήτσο;" ), ήρθε η ώρα για λουκέτο.

β) τα μέλη αρχίσουν να έρχονται σε έντονες αντιπαραθέσεις. Τότε κλειδώνετε το θέμα ακόμα κι αν δεν έχουν λυθεί όλες οι απορίες της θεματικής ενότητας. Οπότε όποιος έχει κι άλλες ερωτήσεις, δεν έχει παρά να ξεκινήσει ένα καινούρια θέμα θέτοντας εκεί τις νέες ερωτήσεις του.

γ) αν το ζητήσει ο δημιουργός της θεματικής ενότητας.

Όσον αφορά το σβήσιμο δημοσιεύσεων:
Γενικά είμαι κατά των σβησιμάτων επειδή, όπως σωστά ειπώθηκε, ο γραπτός λόγος του καθενός είναι που μένει και αυτό εντέλει θα κριθεί. Προσπαθώ να μη σβήνω δημοσιεύσεις παρά μόνο αν αναγκαστώ.
Αναγκάζομαι λοιπόν να σβήσω δημοσιεύσεις μελών όταν σε σοβαρά θέματα απαντούν με άσχετα με το θέμα μηνύματα (όπως πχ. "θα βρέξει σήμερα") μόνο και μόνο για να ανεβάσουν το κοντέρ τους. Οι παλιότεροι θα ξέρουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις.

Τέλος, όσον αφορά το σβήσιμο θεματικών ενοτήτων:
Είμαι εντελώς κατά του να σβήνονται ολόκληρες θεματικές ενότητες. Ακόμη και αυτές που περιέχουν έντονους τσακωμούς. Όπως είπα παραπάνω, αυτές θα πρέπει να κλειδώνονται και να μένουν εκεί.
Οι μόνοι λόγοι (κατ' εμέ) να σβήνονται θεματικές ενότητες είναι (στο επι παντός επιστητού ας πούμε) όταν δημιουργούνται θέματα που μπορούν να θίξουν κάποια πρόσωπα ή κοινωνικές ομάδες.

Όσον αφορά τα ***, οι διαχειριστές θα πρέπει να ελέγχουν και να φιλτράρουν τα μηνύματα των μελών και να διορθώνουν (όπως έκανα νωρίτερα σήμερα ) τις "λέξεις". Στη συνέχεια, θα πρέπει να στείλει ΠΜ στο μέλος ενημερώνοντάς τον και κάνοντάς του παρατήρηση.
Το ίδιο ισχύει και όταν κάποιο μέλος έχει ανάρμοστη συμπεριφορά... τρώει κίτρινη κάρτα όπως θα έλεγε ο γαύρος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries