Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 05-01-13, 13:30
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαρφ = ωμα και κοκκαλα.
Οχι μαγειρεμα.

Γενικα ειναι μια μεθοδος που ειναι πολυ στην μοδα τα τελευταια 2 χρονια.

Το θεμα της μολυνσης των ζωων απο τα ωμα ειναι ενα θεμα που δεν λυνεται με 2-3 σειρες...
κανεις λαθος ντιμι το ωμο ειναι πολλη παλιοτερερο απο την ξηρα καθως ειναι η φυσηκη διατροφη ενο σκυλου αλλα και η πρωτη διατροφη που δοθηκε απο ανθρωπους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
η barf εχει δυο μεταφρασεις
η μια ειναι bones and raw food αυτη απορριπτεται
η αλλη ειναι biollogicaly aproppriate raw food +1000 αυτη κραταμε και εννοω οτι τα κοκκαλα θελουν προσοχη και καλο ειναι να μην δινονται καθολου...

επισης να πω οτι το σκυλι ειναι πολυ κουταβι και δεν ειναι ετοιμο για να ξεκινησει barf ακομα!!!!
απο 35 μερων μπορει να τρωει ωμο δεν εχει προβλημα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
να χαίρεσαι τον νέο φίλο σου!!! να σου ζήσει και να περάσετε όμορφες στιγμές μαζί.
χαίρομαι που υιοθέτησες ένα ημίαιμο, όχι μόνο για όσα όλοι θα σου πουν και είναι σωστά αλλά και γιατί είναι συνήθως πιο ανθεκτικά και ζουν περισσότερο.αυτο που λες ειναι τεραστιο λαθος.που το στηρηζεις??
διαφωνώ με την ωμή διατροφή όχι ως ειδικός επιστήμονας αλλα επειδή οι γιατροί δεν το συστήνουν οι γιατροι σου λενε κανε εμβολιο για το καλαζαρ του δινει κανενας γραπτη δηλωση οτι ο σκυλος σου δεν θα χει προβλημα απο το εμβολιο??οχι γιατι??γιατι οι κτηνιατροι ειναι και εμποροι και φυσηκα δεν θα μπουν στην διαδηκασια να σου εξηγησουν τα οφελει και το ποως γιναιτε το μπαρφ!!!!και να χασουν τον πελατη αφενως αφετερου εαν ο κτηνιατρος ειναι σωστος και γνωστης εαν τον ρωτησεις<γιατρε τι ειναι ποιο καλο για τον σκυλο σε θρεπτικα συστατικα το μπαρφ ή κροκετα>θα σου πει το μπαρφ. και επειδή και οι ειδικοί τώρα το ψάχνουν δεν έχουν καταλήξει και δεν θεωρώ σκόπιμο να βάζουμε τα ζώα μας στην διαδικασία των πειραμάτων της επιστήμης.δεν ειναι επιστημη ειναι φυση η φυσηκη διαιτα ενος σαρκοφαγου κατα κυριο λογο ζωου.δεν πειραματιζεσε με την κροκετα μπορεις εσυ να τρως συνεχεις κανσερβα??
απο μικρό παιδάκι είχα σκυλιά και όσα ήταν λαίμαργα (όχι χοντρά) και παμφάγα έζησαν περισσότερο.
όταν είναι κουταβάκια όπως το δικό σου, τους δίνω μουρουνέλαιο που είπε και κάποιος φίλος και από τις παιδικές τροφές ρυζάλευρο άνθρος αραβοσίτου (όχι βανίλια) και φαρίν λακτέ.
κατά την γνώμη μου μην το μάθεις να τρέφεται αποκλειστικα΄με ζωοτροφές και ειδικά ξηρά τροφήλιγο ποιο πανω λες οτι διαφωνεις με το ωμο και εδω λες να να μην το μαθει να τρεφετε με ξηρα εχεις να προτηνει καποιο αλλο ειδος διατροφης γιατι με μπρεδεψες. πολλές ευχές και πάλι
τελος για να κλησει το θεμα διατροφης ειναι το ιδιο με το να εχεις σαρκοφαγα ψαρια και να δινεις φλεικ,ειναι το ιδιο με το γιατι να εχω τον σκυλο μεσα στο σπιτι και οχι στην ταρατσα,κτλ κτλ κτλ στην πραγματικοτητα κανεις δεν ξερει τι περιεχουν οι κροκετες αυτο που ξερω εγω ειναι οτι δεν ειναι οτι γραφουν σε θρεπτικα συστατικα δεν ειμαι κατα της κροκετας ειμαι κατα της καθημερινης διατροφης απο αυτην.και τελος οποιος νομιζει οτι το σκυλι του ή το καθε ζωο τρεφετε καλητερα με κονσερβα ή ξηρα τροφη απο τι το φρεσκο ολοκληρωμενο γευμα πλανατε οικτρα.
αααα τα κοκκαλα δεν προσφερουν σχεδον τπτ το θρεπτικο στους σκυλους ουτε ασβεστιο που λενε πολλοι επισης το μπραφ αναφερετε σε ολοκληρωμενο γευμα που αποτελητε απο κραες,λαχανικα,λαδι κα καθημερινα προς αποφυγει παραγηγησεων ΤΟ BARF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΩΜΟ ΚΡΕΑΣ.επισης ειναι αληθεια ο σκυλος κυνδηνευει απο διαφορα μιας και δεν ξερουμε τι εχει περασει το κρεας ή τα λαχανικα ή το ψαρι πριν ερθει σε μας γιαυτο προτηνω στον φιλο κουραμπιε μια βρασει για αποστηρωση οχι ψησημο ωστε να χει το κεφαλι του ησυχο.αυτα τα λιγακουραμπιε μου χρωστα μια βολταρεν αλοιφη εχω κανει τα μεγαλυτερα ποσταρισματα στο τοπικ σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
μαρια συμφωνω σε αυτο που λες οτι οι ειδικοι δεν ξερουν ακομα ποια ειναι αληθεια...

γι αυτο και εγω λεω πως επιλεξει barf θα πρεπει να αποκλεισει μερικες τροφες οπως αυτες που εχουν ενστασεις οι ειδικοι,.,,

κατα την γνωμη μ μια καλη ποιοτητας ξηρα τροφη με ενα συνδιασμο φαγητων ειναι το καταλληλο αλλα και παλι θελει πολυ ψαξιμο για να πετυχεις το τελειο...μα παρα πολλυ συμφωνω
ανοιγουμε μεγαλο θεμα τωρα..
και προτεινω αντι για μουρουνελαιο σολωμελαιοπολλη ποιο καλο αλλα και σημαντικα ακριβωτερο ενταξη δεν παει και για εκθεσεις
φιληκα παντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maxmike : 05-01-13 στις 13:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02150 seconds with 11 queries