Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-09-12, 19:07
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Update 1.
Το πρωί τάισα αρακά, από τον οποίο δειλά δειλά τσίμπησαν ελάχιστα. Δοκίμασα φυλλαράκι και bloodworm αποξηραμένο, το πρώτο αγνοήθηκε τελείως, από τι δεύτερο ορισμένα τσίμπησαν, όχι σοβαρά πράγματα όμως. Είπα να δοκιμάσω ζωντανό microworm, ε εκεί έγινε πανηγύρι! Καθόντουσαν κόντρα στο ρεύμα και με ανοιχτό το στόμα κατάπιναν ποσότητες μέχρι που γέμισαν οι κοιλίτσες πλήρως! Η αλήθεια είναι ότι από τη χαρά μου έριξα λιιιίγο παραπάνω!
Το απογευματάκι πια είχαν ξεψαρώσει αρκετά και σταμάτησαν να κρύβονται. Μάλιστα αυτή τη φορά έφαγαν φυλλαράκι. Μετά το τάισμα έγινε αλλαγή νερού 80% με νερό προετοιμασμένο από χθες και με προσθήκη stressguard, θα τα αφήσω και σήμερα να ηρεμήσουν και ξεκινάω προληπτικά από αύριο τις θεραπείες.
Τα χρώματά τους αρχίζουν να εμφανίζονται και όσο τα παρατηρώ, έχουν άψογη μορφολογία. Οι σπονδυλικές στήλες τελείως ίσιες, οι ουρές μεγάλες, πλήρεις (veiltail και deltatail) και έντονα χρωματισμένες ακόμη και στα θηλυκά, με καθαρά χρώματα.
Για την ώρα θα μπουν σε ενυδρείο με άλλα guppy, καλό θα κάνει το καινούριο (και πραγματικά άψογο) αίμα, και όταν έρθει η ώρα της επιλεκτικής αναπαραγωγής, θα μπουν ανά τριάδες καθαρού χρώματος. Από επιλογή θεωρώ ότι δεν πρέπει να τα απομονώσω από τώρα, ας χαρούν τα 200 lt μαζί με τα υπόλοιπα guppy, να ζήσουν και αυτά λίγο άνετα!

Nick συμφωνώ μαζί σου, έχω και άλλα guppy τα οποία δίνω σε πραγματικά συμβολική τιμή ή και χαρίζω για να βοηθήσω κάποιον (αφού πάντα σιγουρευτώ ότι δε γίνομαι προμηθευτής ζωντανής τροφής!), αλλά ο γόνος από τα συγκεκριμένα είναι διαφορετική περίπτωση. Αυτός που θα πάρει, θα πάρει συνειδητά, σε καμία περίπτωση στην τιμή που τα αγόρασα αλλά ούτε και δωρεάν.
Όσο για την άλλη εισαγωγή, σίγουρα η συσκευασία δεν ήταν άψογη, ήταν όπως πολύ καλύτερη απ' ότι φαινόταν στις φωτογραφίες! Σκέψου ότι σε 10 μέρες ταξίδι 1 μόνο ψάρι από τα 12 δεν άντεξε. Παρ' ότι είχα εγγύηση για ζωντανά κατά την παραλαβή ψάρια, δε θα ζητήσω κάτι περισσότερο, με τέτοια ταλαιπωρία το θεωρώ φυσικό. Γενικά, θα δω και θα σου πω για τη συσκευασία, έτσι και αλλιώς περιμένω και τα betta (splendens) οπότε θα έχουμε μια πιο σίγουρη άποψη περί συσκευασίας. Ξεκίνησαν τη Δευτέρα! Με τον άλλο τον εκτροφέα μίλησα και μου είπε ότι μπορεί να μου βρει τα άγρια maha chai που έψαχνα (f0), σε καθόλου άσχημη τιμή!

Rtolis η αρχική τιμή έπαιζε κάπου στα 75$ το τριο, 45-50$ το ζευγάρι.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries