Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 04-07-10, 14:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σάββατο, 3 Ιουλίου 2010,
Από την Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή αυτής της εβδομάδας, τίποτε καινούριο δεν έγινε στη δεξαμένη.

Το απόγευμα της Παρασκευής αποπεράτωσα το τρίτο χέρι που είχε απομείνει το προηγούμενο Σαββατοκυρίακο.

Άρχισα την εφαρμογή του "Tissotropiko"* για να στρογγυλοποιήσω όλες τις γωνίες της δεξαμένης, τοίχων και βάσης. Το Σάββατο, πρωί-πρωί συνέχισα το έργο αυτό όπου και το τελείωσα, το έτριψα και το γυάλλισα για να φτάσει το επίπεδο του τρίτου χεριού, αποφεύγοντας έτσι τα κενά σημεία κάτω από το fiberglass αργότερα. Ξέχασα να πω ότι πριν το τοποθετήσω στο τρίτο χέρι ράντισα με πινέλο τα σημεία εφαρμογής.

Έκοψα τις βίδες στους σωλήνες εισαγωγής του νερού, καλύπτοντας και "καλλωπίζοντας" τα σημεία αυτά για μια επίσης σωστή εφαρμογή του fiberglass στα σημεία αυτά.

Ακολουθεί φώτο με τελειωμένο το έργο του τρίτου χεριού, όπως και του tissotropico*.



tissotropico*= Ένα ενισχυμένο είδος τσιμέντου με ίνες στην σύνθεσή του, στεγνώνει σχετικά πολύ γρήγορα και δεν παρατηρούνται χαραμάδες στην εφαρμογή του. Σφραγίζει παράλληλα με τη σύνθεση του τρίτου χεριού. Για να δώσω το στρογγύλεμα, χρειάστηκα ένα κομμάτι σωλήνα 110μμ, το οποίο, αφού τοποθετούσα το υλικό μου σε ολόκληση την επιφάνεια που ήθελα, έσερνα τον σωλήνα από την αρχή μέχρι και το τέλος, αφήνοντας πίσω του όσο υλικό δεν άγγιζε ο ίδιος. (κόλπο του Ronis, τον οποίο και ευχαριστώ ιδιαίτερα. Αν και η βοήθεια του μέχρι τώρα ήταν δεδομένη, τώρα, θα πρέπει συσυνηθίσετε την εμπλοκή του περισσότερο, γιατί μετά το fiberglass, μπαίνουμε στα δύσκολα...).

Ολόκληρο το υπόλοιπο της μέρας (ποιάς μέρας δηλαδή...και νύκτας μπορώ να πω...) αφιερώθηκε στο χώρο της φίλτρανσης, κτίζοντας τα τοιχαράκια με διπλή επιφάνεια τώρα πια, γιατί ξεπεράστηκε ήδη το επίπεδο του εδάφους.
Εργάστηκα μέχρι αργά, κουράστηκα αρκετά κάνοντας 4 φορές μπετόν με τη μπετονιέρα με 40 βαθμούς κελσίου. Έχω φτάσει μόλις ενάμιση σειρές τουβλάκια πριν τον τελικό μου στόχο, το επίπεδο της λίμνης.

Ακολουθούν φωτογραφίες από δύο διαφορετικές γωνίες, όπως και μια άλλη που παρουσιάζει επίσης ένα τοιχαράκι της λίμνης με την εισαγωγή του νερού.







Σήμερα, Κυριακή, απλά ξεκούραση που τόσο έχω ανάγκη...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02069 seconds with 11 queries