Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 12-05-12, 14:19
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι μετρας το ph?
Με kh 20 ---> ph 6,5 δεν γινεται!!
Ακομα και στο νερο υδρευσης πολυ λιγο ακουγεται το ph 6,5
Όλες οι μετρήσεις γίνονται με ένα πακέτο υγρών test της Velda, αυτό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
σε τι ποσοστό αναμιγνύεις το νερό;
θα έβαζα περισσότερο ποσοστό νερό δικτύου.
για να δούμε και τους εμπειρότερους
το ph πολύ περίεργο, μάλλον κάτι το ανεβάζει, αλλά τι;
Εδώ κι ένα χρόνο που δεν είχα φυτά ή ψάρια στη λίμνη μας, χρησιμοποιούσα μόνο νερό δικτύου. Έχανα πάρα πολύ νερό από τον καταρράκτη και το κατάλαβα με βίαιο τρόπο όταν ήρθε ο λογαριασμός πριν από λίγο καιρό.
Όταν αποφασίσαμε να βάλουμε ψαράκια και φυτά στη λίμνη είπα να αντικαταστήσω όλο το νερό και να καθαρίσω την λίμνη από τα απομεινάρια του χειμώνα. Έτσι κι έκανα, βάζοντας όμως μόνο νερό από την γεώτρηση, σχεδόν 2700 λίτρα. Κάθε μέρα έχανα αρκετό νερό το οποίο αναπλήρωνα με το νερό της βρύσης. Η αναπλήρωση πρέπει να άγγιξε το ένα κυβικά μέτρο για πλάκα. Οπότε αναγκάστηκα να παρακάμψω το καταρράκτη μέχρι να προμηθευτώ κάποια πολύ μικρή αντλία μόνο γι αυτόν και ίσα ίσα για το εφέ, αφού τα 4m3/h του πέφτουν πολλά... Από τότε δεν έχω χάσει καθόλου νερό. Με αυτή τη λογική με παίρνει να κάνω μία γενναία αλλαγή με αυτό της βρύσης...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
με τι τεστ μετρας (μαρκα)? μηπως κανεις κατι λαθος στις μετρησεις σου η εχουν ληξει τα τεστ? ειδικα στο πεχα.
Με προϊόντα της Velda κάνω τις μετρήσεις.
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι κάνω τις τέλειες μετρήσεις... Πως θα μπορούσα άλλωστε, αφού βασίζονται καθαρά στην οπτική παρατήρηση. Ακόμα κι εγώ αμφέβαλα πολλές φορές στο τι χρώμα έβλεπα, όταν και η γυναίκα μου, μου υποδείκνυε άλλη απόχρωση... Ίσως αν είχα ψηφιακό όργανο να κάνω σύγκριση θα μιλούσα με απόλυτη σιγουριά...
Πως μπορώ να ξέρω αν έχουν λήξει τα test;
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 12-05-12 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01598 seconds with 11 queries