Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 23-07-10, 22:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimz Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ guppy, ότι και να παραγγείλεις το σίγουρο είναι ότι μετά από 5-6 μήνες θα χάσεις την μπάλα, όπως πήγα να την χάσω και εγώ...

Κατ' εμέ μην πάρεις άλλα ψαράκια, απλά υπομονή κάνε και φρόντιζε τα σωστά, βάλε και 2-3 φυτάκια και καμιά κρυψώνα. Φρόντιζε να έχεις σωστές τιμές στο νερό σου, μετά την γέννα να κάνεις μια αλλαγή νερού 50% και μέχρι να μεγαλώσουν εβδομαδιαίες (κάθε Κυριακή για παράδειγμα) αλλαγές 50% του νερού και προπαντός κοίτα να έχεις 0 αμμωνία για να ζήσουν όσο το δυνατών περισσότερα μικρά!!!
Πάρε και τροφή για μικρά σε flakes, τα ταΐζεις 2-3 φορές την ημέρα.
Βάλε όπως και δίποτε έναν μικρό πλέκο μέσα στο ενυδρείο, για να μην πνιγείς από την άλγη.
Και ΜΗΝ κάνει το λάθος και πάρει την περιβόητη γεννήστα που λένε πολλοί να αγοράζουμε... Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά και στην αρχή που πήρα, μετά από 2 γέννες πέθανε το θυληκό μου και την πέταξα από το μπαλκόνι στον κάδο την γεννήστρα... Στην φύση δεν έχει γεννήστρες! Άστα μόνα τους να γεννάνε, εσύ απλά εξασφάλισε τους σωστό περιβάλλον...

Εγώ ξεκίνησα με 4 θηλυκά και 2 αρσενικά (πρίν από 10μήνες) και τώρα έχω 2 ενυδρεία 60λιτρα με πάνω από 60-70 ψαράκια, αρσενικά-θηλυκά!!!

Μόλις φτάσουν το 1-1,5cm τα δίνω πακέτο 10-20 μαζί σε φίλο που έχει petshop και μου δίνει τροφή ή φυτά ή μου κάνει καμιά καλή έκπτωση σε υλικά...

Οπότε μην πας να πάρεις πολλά ψαράκια μαζί γιατί αυτά γεννάνε σαν τρελά!!!

Μια φωτό από τα δικά μου... Στην μέση η θηλύκια είναι έγκυος (πάλι) και από πίσω της ο αρσενικός την κυνηγάει να την χχχ πάλι!!!

μα καλα προτηνεις πλεκο σε ενυδρειο με γκαπι ???????
ελεος φιλε οι πλεκο θελουν μαλακο νερο οξυνο ph 6,5+ κατω οταν στο νησι το νερο βρησης ειναι στο 8,5 πως θα το βαλει ?????
οταν το ενυδρειο ειναι μολις 50 λιτρα και ο πλεκο γυνετε μισο μετρο πως θα τον βαλει ?????
και κατι ακομα πυστευεις οτι ο πλεκο ειναι χαζος να καθαριζει τα τζαμια αφου τον ταιζεις ??????
εμενα ο δικος μου παντος δεν ανεβαινει στα τζαμια



ΜΑΝΟ αμα ερθω καρλοβασι θα σου φερω μηλοσαλιγκαρα για της αλγες σου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02048 seconds with 11 queries