Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 27-04-14, 00:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, όταν έφτιαξα ράφια στην αποθηκούλα μου, οι διαστάσεις των ραφιών δεν με βόλευαν, η αντοχή τους δεν μου γέμιζε το μάτι αλλά και η τιμή τους μου ανέβαζε αρκετά το κόστος όλης της κατασκευής, για αυτό χρησιμοποίησα απλές γωνιές (όχι βαρέου τύπου) και για ράφια έβαλα ότι βρήκα από ρετάλια μελαμίνες ή MDF ή νοβοπάν (πολλά από αυτά είναι από παλιά πορτάκια κουζίνας) . Αυτά βιδώθηκαν πάνω στις γωνιές (οι γωνιές με το άνοιγμα προς τα πάνω) και για να έρθουν τα ξύλα πρόσωπο με τη γωνιά κόπηκαν και βιδώθηκαν από κάτω λωρίδες με μελαμίνη ή νοβοπάν. Το βίδωμα αυτό δίνει πολύ μεγάλη αντοχή στην όλη κατασκευή γιατί δεν αφήνει τις γωνιές να ανοίξουν και να λυγίσουν



Οπως βλέπεται υπάρχουν στο πλάι βίδες με ροδέλες γιατί οι τρύπες των dexion είναι αρκετά μεγάλες , και ακριβώς με τον ίδιο τρόπο υπάρχουν βίδες και από κάτω, και από τις 2 μεριές. Να σκεφτήτε πως το πάνω ράφι είναι περίπου στα 2,2 και κρεμιέμαι πάνω του άνετα (είμαι πάνω από 90 κιλά) Αλλο ένα κόλπο πως οι άκρες βιδώθηκαν με στριφόνια στο τοίχο. Στα ράφια αυτά που βλέπεται , στα πάνω μπαίνουν χαλιά και από κάτω ότι μπορείται να φανταστείται, εργαλεία, ηλεκτροκόλληση , μέχρι και σακιά με τσιμέντο και τέτοια υλικά, ότι μπορεί να έχει μια αποθήκη με εργαλεία κλπ. (Εχω και αρκετά εργαλεία). Επίσης τα πλαινά ξύλα λειτουργούν και σαν αντιρίδες (τα λαμάκια που βάζουν χιαστή) και ενισχύουν ακόμα καλύτερα τη κατασκευή


Στο πάγκο εδώ, στη γωνιά εκεί που έιναι η κίτρινη μπαλαντέζα βιδώθηκε ,στη μελαμίνη και στο ντέξιον, μέγγενη που τη χησιμοποιώ και σαν αμμώνι. Οι αντοχές είναι πολύ μεγάλες. Τα ξύλα επίσης για ομορφιά αλλά και να αντοχή στο χρόνο βάφτηκαν με ρεπουλίνι διαλύτου. Φυσικά όλες αυτές οι εργασίες απαιτούν λίγη δουλειά αλλά και εργαλεία, τροχός για κόψιμο των γωνίων στο επιθυμητό μήκος, δισκοπρίονο για κόψιμο των ξύλων, δράπανο. ηλεκτρικό κατσαβίδι κλπ. Να σας πω επίσης πως της γωνιές της βάφω με γκρί χρώμα στα σημεία που τις κόβω για να μη σκουριάζουν, και επίσης βάζω τα ειδικά παπουτσάκια στις γωνιές που πατάν στο πάτωμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries