Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #174  
Παλιά 12-04-12, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ για να προλαβει να πεσει μεχρι την αλλαγη, προσθεσε κι αλλη να γινει 80gr (200ml) συνολο.
4gr ανα 1 λιτρο (ή 10ml ανα λιτρο)
Στην επομενη προετοιμασια αφηνεις την ιδια.

Μαλλον τοσο θα θελεις με αυτην την τυρφη (παιζει ρολο και το ειδος τυρφης)
Και μιλαμε για να αλλαζεται η τυρφη καθε μηνα (δλδ καθε 15 μερες αλλαζεις τη μιση ποσοτητα εναλλαξ)

Πχ κι εγω ειμαι στα 10 ml ανα 1 λιτρο (4 gr ανα 1 λιτρο).
Αλλαζω καθε 15 μερες εναλλαξ τη μιση ποσοτητα (δλδ το καθε ενα απο τα δυο πακετα τυρφης, μενει ενα μηνα στο φιλτρο.).
Εχω ομως πολυ αδυναμο φιλτρο, 3 φορες τα λιτρα που γυριζω, κι αυτη ονομαστικη ροη. (δλδ ακομα μικροτερη η πραγματικη)
Ριχνω γυρω στη μια μοναδα περιπου το πεχα ετσι της βρυσης, αλλα μετα βαζω και 40% ΑΟ και πεφτει κι αλλο.

Οταν εβαζα 60% ΑΟ - 40% βρυση αλλα χωρις τυρφη, δεν επεφτε το πεχα (φυσικα η GH ηταν πολυ χαμηλα, με την ΑΟ).
Με λιγη τυρφη "παιρνει μπροστα" και το νερο της ΑΟ (αλλιως χρειαζονται αλλα οξεα και οργανικα που προτιμω να μην εχω ομως στο ενυδρειο).

Θα τη βρεις τη χρυση τομη.
Δεν σε βιαζει κανεις.
Καλυτερα στα σιγουρα περπατα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 11 queries