Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 14-07-09, 22:41
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, φίλε Βασίλη δεν προσπαθείς και φυσικά δεν αντιγράφεις καθόλου τη φύση, αλλά πειραματίζεσαι με τα τα όρια αντοχής των ανθεκτικών ψαριών. Αφού σήμερα έχω μπροστά μου τόσες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα, άλλο είναι να πειραματίζομαι κάτι άλλο από αυτά που προτείνονται παγκοσμίως από τους ειδικούς και άλλο αντιγράφω και να εννοώ τα πράγματα όπως θέλω και πιστεύω εγώ.
φίλε Βασίλη αφού εσύ δεν είσαι ειδικός και είναι άλλοι πες τι γραφούν οι ειδικοί. πάντα μιλάς με δικά σου λόγια χωρίς ποτέ να αναφέρεις πηγές.


Και είναι αυτός λόγος να τα φέρνουμε στα όριά τους?
αυτο καταλαβες??

Ξαδέλφια ναι, ίδια και ίδιες απαιτήσεις όχι και πάλι όχι!!! Εξάλλου τα gambusia affinis δεν είναι τροπικά. Κουνουπόψαρα είχα και εγώ για σχεδόν 10 χρόνια. Αρχικά στη λίμνη και αργότερα σε ενυδρείο 80 λίτρων με φυτά. Τα έχω μελετήσει όσο τίποτε άλλο. Ρώτησε με ότι θέλεις.
τι να σε ρωτήσω σε λίγο θα πούμε ότι τα gambusia affinis είναι ψαρί της Ελλάδας. τροπικά ψαριά δεν είναι?? τότε τι είναι??? Εγώ από τα λίγα που ξερώ είναι ότι τα πρώτο συναντήσαν στο Μεξικό η στην Κολομβία(κάπου εκεί). αν το πάρουμε κυριολεκτικά την έγνοια τροπικά ψαριά τότε ούτε τα χρυσόψαρα δεν είναι κρύου νερού αλλά κυμαινομένου.νομίζω ότι κάποιες εκφράσεις και προσδιορισμοί όπως τροπικό δηλώνουν κύριος το ότι θέλουν ζεστά νερά

Καμία σχέση Βασίλη. Πίστεψέ με θέλεις πολύ διάβασμα να εννοήσεις τι θα πει φύση-όρια-φυσικό περιβάλλον-βιότοπος.
βλέπω εσένα και μερικούς ακόμα που διαβάζουν πολλά και γiαυτό κάνω πειράματα.
Αν θεωρείς ότι αυτά δεν έχουν σχέση με φυσικό τρόπο ζώης σε συνδυασμό με ζωντανή τροφή τότε λυπάμαι αλλά έτσι νόμιζα Εγώ.
Και για ακόμα μια φορά έκανα λάθος.
Και στα 2 λινκ που βάζω υπάρχουν και φωτο.
Να οι κινήσεις από μέρος μου γι κάτι ποιο φυσικό από ένα ενυδρείο.
σίγουρα της διαφορές της λίμνης είναι σίγουρο ότι της ξέρουμε αρκετά καλά και οι 2 μας μια και είμαστε λιμνοφiλοι.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24642
γουρνα-λιμνη καλοκαιρι 2007

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....451#post363451 ποστ 5
γουρνα-λιμνη καλοκαιρι 2009

δεν είναι η ιδία μια και η πρώτη κατεδαφιστικέ όταν μετακόμισα από το σπίτι εκείνο

Αγαπητέ Βασίλη, υπάρχει και δημιουργείται τόση βιολογία, όση να καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Ποτέ δεν υπάρχει περίσσια βιολογίας. Όταν λιγοστέψει η αμμωνία και τα περιφερή της, τότε λιγοστεύει και η βιολογία ή διαφορετικά πεθαίνει.
Επίσης, η θερμοκρασία βοηθάει μόνο στην γρηγορότερη δημιουργία και εξάπλωση της βιολογίας.
θες να πεις ότι αν έχεις ένα ενυδρείο με ένα φίλτρο που χωράει 1 κιλό βιολογικό υλικό και ένα φίλτρο που χωράει 10 κιλά θα είναι το ίδιο?? για δες κανένα sub να δεις τι γίνετε μέσα. εγώ νομίζω μεγάλος χώρος για αποικία καλύτερη και σταθερότερη βιολογία.
φυσικά και κλασικά πάλη λάθος θα κάνω.


Φιλικότατα όλα αυτά Βασίλη ε? Μην σε παραπλανά ο τρόπος γραφής μου που ίσως να σας μοιάζει αυστηρός. Να βοηθήσω θέλω χωρίς θυμό βέβαια.
τι να θυμώσω για τα ψαράκια????
Εδώ δεν έχω θυμώσει για αλλά πράματα.
Εννοείτε ότι ξέρεις παραπάνω πράματα για τα γκαπι από μένα το ότι δεν έχεις γκαπι είναι λεπτομέρειες.
όλοι έχουμε το δικαίωμα εδώ μέσα να γραφούμε ότι θέλουμε, έχουμε δεν έχουμε ψαριά.
Μπορεί για τα γκαπι να βγουν και να μιλήσουν 20 άτομα.
αν τους ρωτήσεις πόσοι έχουν γκαπι και να μας τα δείξουν θα δούμε το τι γίνετε.
και τότε ας ανεβάσουν φωτογραφίες ας βάλουν υλικό και ας πουν ότι είμαι παράδειγμα προς αποφυγήν.

ο dr frankenstein είπε όχι τόσο μεγάλα ποσοστά σε αλλαγές νερού στα γκαπι από κει και πέρα το σπίτι είναι ανοιχτό και τα σκυλιά δεμένα.

κάποιοι νομίζουν ότι είναι σωστό να έχουν άποψη για όλα τα ψαριά.
Δεν μπορείς πάντα να είσαι επί πάντως επιστητού και να ξέρεις τα πάντα για όλα τα ψαριά.


Συγνώμη για όλες της ανακρίβειες και της λάθος πληροφορίες της οποίες δίνω αφού και η παγκόσμια κοινότητα τα καταδικάζει τότε τα ψαριά μου είναι πολύ τυχερά εδώ και 3 χρονιά.
Που δεν έχω αγοράσει ψαρια, γιατί έχω γέννες από τα δικά μου να θεωρηθεί ότι έτυχε και όχι ότι πέτυχε.

Το σωστό μέγεθος των θηλυκών
Τα μεγάλα ραχιαία πτερύγια τα οποία δείχνουν αν το ψαρί είναι νεαρό η αν έχει γεράσει αγνοήστε τα
Ο αριθμός και το ότι οι γόνοι μεγαλώνουν σωστά μια από τα ιδία.
Στο τέλος θα πούμε ότι παίζει και fotoshop.

κρίμα γιατί πίστευα ότι σεβόμαστε όταν κάποιος έχει κάνει πολλά πειράματα και πολλές παραλλαγές σε ότι συνεπάγετε αυτό ίσως να μπορούσε να πει κάτι παραπάνω. Όπως λεει και ο λαος(κούνια που με κούναγε)


__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02619 seconds with 11 queries