Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 11-11-15, 08:40
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα κάναμε στρογγυλά οι δεξαμενές νερού είναι ιδανικές, χωρίς πλάκα.
Άλλο η διαρροή και άλλο το σκάσιμο, το ξύλινο μπορεί να γίνει σαν μπαλόνι και να μη σκάσει, αν βραχεί όμως θα σαπίσει και θα σπάσει, εκεί είναι το ευαίσθητο σημείο, το σάπισμα από το νερό. Δεν εχει διαφορα σχεδον καθολου και τα δυο προληματα ειναι.... για σκασημο ενυδρειου εχω να ακουσψ πολυ καιρο.
Και το βάρος και η θερμομόνωση παίζει ρόλο Σάκη, και πολύ μεγάλο. Δεν μένουν όλοι σε ισόγειο. εγω ειμαι σοφητα οποτε το ξερω καλα και επιδι ειμαι απο δραμα ακομα καλυτερα!
Για τη θερμομόνωση θα σου φέρω παράδειγμα το δικό μου, πέρσι το Χειμώνα, θερμοκρασία έξω 0, το ενυδρείο 17, ένας θερμαντήρας Jager 200w, το ενυδρείο 300 λίτρα, ο STC , όχι ο θερμαντήρας, άναβε 10 λεπτά την ώρα για να κρατήσει αυτή η θερμοκρασία, δίπλα είναι ο κύβος, 55 λίτρα , με dow , θερμαντήρας jager 150w, ο STC άναβε 40 λεπτά την ώρα για να κρατήσει 18 βαθμούς, με διπλά τζάμια 50 λεπτά την ώρα.εδω θα μπορουσα να σου πω οτι κατι δεν μας λες καλα αλλα δεν θα το κανω.... ισα ισα θα σε ρωτησω γιατι δεν προτηνεις να κανουν μονοσης στα σπιτια αντι για dow με κοντρα πλακε?
Το ξύλο, αν δεν βραχεί, είναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μονωτικό υλικό, καλύτερο και από πολυουρεθάνη. Πόσο ρεύμα θα έκαιγε το ξύλινο αν δεν είχε αυτή τη μόνωση ;
Βάλε τώρα ένα δισκάδικο που θέλει 28-29 βαθμούς συνέχεια να δεις πόσο πιο λίγο θα έκαιγε.
Να σου πω το δικό μου και το καλοκαίρι, να σου πω η θερμοκρασία έχει συνέχεια το ξύλινο ; 24 -25 και εκεί έχει 36 (το ενυδρείο είναι έξω ε) και έχει 3 120αρια , δίπλα ο κύβος έχει 2 120αρια, θερμοκρασία 28 όταν έχει 36 ο χώρος, το ξύλινο 12 βαθμούς χαμηλότερα από το περιβάλλον. Είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές.
Στο βάρος επίσης θα γλυτώσεις αρκετά, ένα γυάλινο 200 κιλά, σε ξύλινο θα είναι 50-70. μονο το τζαμι του ξυλινου θελεις να πεις ????
Το δικό μου το γύρναγα μόνος μου, αν ήταν γυάλινο 2 άτομα δεν θα το κάναμε καλά, και αυτά τα κιλά γιατί να μη τα κάνεις σαμπ ή πιο μεγάλο ενυδρείο ; δλδ καθε τρις και λιγο το πηγαινες βολτες το ενυδρειο?Για τι εγω οσα ειχα παντα ειχαν της θεσης τους και ιδικα οταν μηλαμε για λιτρα!
Όλα παίζουν ρόλο Σάκη, αν στο ξύλινο λύσεις το πρόβλημα υγρομόνωσης δεν συγκρίνεται , σε όλα, και αν το κανεις επιπλο λύνεις και το αισθητικό, αν δεν σου αρεσει το σκετο ξύλο
Εδω απλα επιδι οι αποψης διαφερουν και ξεπερναει το υγειες της ανταλαγης αποψεων εγω σταματαω.
1 δεν εχω δει ουτε ενα σοβαρο ενυδρειο τον τλευταιο καιρο να ειναι ξυλινο μιλαμε για μεσα σε σαλονι.....
2 μεχρι και μια εταιρια που εβλεπα στο FB να κανει διαφημηση τα ξυλινα πλεον δεν την βλεπω πουθενα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01769 seconds with 11 queries