Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-12-13, 23:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορεις,να τα συνδεσεις σε σειρα, ετσι ώστε να δουλευει μονο το ένα φιλτρο(αυτό που θα κατεβαζει το νερο).Ετσι και η ροη θα πεσει και δεν θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο και θα εχεις και ισχυρη βιολογια.
+1000!!!
Έχω εφαρμόσει και εγώ κάτι ανάλογο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω βάλει 2 φίλτρα σε σειρά. Το πρώτο το δουλεύω ως προφίλτρο και το δεύτερο ως κύριο φίλτρο. Ρεύμα έχω μόνο στο δεύτερο (κύριο). Το νερό που έρχεται από το ενυδρείο περνάει πρώτα από αυτό που δεν είναι στην πρίζα, φιλτράρονται το χοντρά και μαλακώνει (στα δυο από τα τρία καλάθια του έχω τύρφη). Από την εξαγωγή του πρώτου (προφίλτρο) περνάει μέσω της εισαγωγής του δεύτερου και φιλτράρεται κανονικά (μηχανικά και βιολογικά) και από την εξαγωγή του περνάει στο ενυδρείο. Αν βάλω στην πρίζα και το πρώτο (προφίλτρο) δεν γίνεται πλυντήριο αλλά είναι πολύ δυνατή η ροή. Τα φυτά κολλάνε στο εμπρός τζάμι και τα ψάρια καβατζόνονται ( )αριστερά δεξιά να αποφύγουν την δυνατή ροή. Κάποια πετάγονται στο κέντρο να παλέψουν λίγο με την ροή αλλά επιστρέφουν άμεσα στην γωνίτσα τους. Οπότε και δουλεύω μόνο το ένα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries