Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 27-04-18, 00:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ντισκους μοιρασου το μυστικο σου γιατι και γω το 2213 δυσχρηστο το βρισκω... γινομαι μουσκεμα μεχρι να το βαλω σε λειτουργια
Για πες μου... πως μπορώ να το κάνω από εδώ... όταν ΔΕΝ λες ποίο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις;
Συμφωνώ απόλυτα με τον Κλεόβουλο... κοντά 4 10ετίες με την κλασική σειρά της ΕΗΕΙΜ... είμαι καλυμμένος.
Βέβαια πλέον έχω φίλτρα και από νεώτερες σειρές, της εταιρείας.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μας λες εσύ καλύτερα πως το καταφέρνεις αυτό?
Τη σειρά classic της Eheim την θεωρώ την πιο αξιόπιστη, ευέλικτη σε διάταξη/επιλογή υλικών, με επάρκεια ανταλλακτικών και φλάντζες που βρίσκεις από 0,5 ευρώ, απλή και ανθεκτική πέραν κάθε ορίου (εγώ γέρασα κι ένα 2260 που είχα πάρει πριν 30-τριάντα-χρόνια δουλεύει ακόμα ).
Όταν το βάλεις μπρος την πρώτη φορά (αυτή την πρώτη φορά χρειάζεται -αν και αυτό μπορείς να το κάνεις διαφορετικά πχ αν έχεις τους νέους σωλήνες https://www.eheim.com/en_GB/products...tallationsSets -να ρουφήξεις από τον σωλήνα εισαγωγής για να αρχίσει να κατεβαίνει νερό στον κάδο) μετά είναι παιχνιδάκι.
Το παιχνιδάκι : θέλεις να καθαρίσεις το φίλτρο? βγάζεις την πρίζα - κλείνεις τα βανάκια - αποσυνδέεις τα βανάκια (μπορεί να στάξουν 2-3 σταγόνες νερό αν είσαι απρόσεκτος)
Όχι ΑΝ βάλεις γύρω από το βανάκι, ένα πανί.
- κάνεις τις εργασίες σου και επιστρέφεις τον κάδο στην θέση του - συνδέεις τα βανάκια - ανοίγεις τα βανάκια και το νερό αρχίσει να κατεβαίνει από την εισαγωγή στον κάδο (σ' αυτή τη φάση η άκρη του σωλήνα εξαγωγής να μην είναι μέσα στο νερό)
Και μέσα να είναι βγαίνει ο αέρας... ανοίγεις πρώτα την εισαγωγή και μετά την εξαγωγή του νερού. Στα νεώτερα φίλτρα η εταιρία νομίζω λέει, να είναι κάτω από το νερό το spray bar
- ο κάδος γεμίζει νερό - βάζεις την μπρίζα (αν ακούγεται θόρυβος από εγκλωβισμένο αέρα στον κάδο, βγάζεις-βάζεις 1-2 φορές την μπρίζα) - et voila
ΔΕΝ χρειάζεται να το κάνεις... εφόσον τρέχει έστω και ελάχιστα... λίγο μετά θα τρέχει κανονικά. Βγάζει μόνο του τον αέρα.
*Μερικοί προτιμούν τις νέες σειρές φίλτρων που διαθέτουν κουμπί αναπλήρωσης (prime button) για δήθεν ευκολία. Εκτός του ότι είναι άχρηστο μετά την πρώτη φορά εγκατάστασης του φίλτρου (αφού το νερό κατεβαίνει στον κάδο μέσω της βαρύτητας) έχει αποδειχθεί ότι συχνά οι διαρροές προέρχονται από την φλάντζα του prime button που συχνά δύσκολα αλλάζει ή δεν υπάρχουν ανταλλακτικά κλπ.
ΔΕΝ το έχω πάθει ακόμα αλλά... θα συμφωνήσω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 27-04-18 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01954 seconds with 11 queries