Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-04-18, 21:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή Βλάβη φίλτρου , σαλόνι μούσκεμα.

Καλησπέρα, σήμερα το πρωί είδα τη στάθμη του ενυδρείου ένα δάχτυλο κάτω και απόρησα. Θεώρησα ότι για κάποιο λόγο είχα παραπάνω εξάτμιση και συμπλήρωσα λίγο νερό πριν φύγω για δουλειά.

Ευτυχως σήμερα γύρισα νωρίς. Μπαίνοντας στο σπίτι ακούσα θόρυβο. Το ενυδρείο άδειο με μόνο 1/3 νερό.

Τι έγινε ; Το fluval 204 αγορασμενο περίπου το 2002 παρέδωσε πνεύμα. Ο κάδος ράγισε σε ένα μικρό σημείο εκεί που κουμπώνει και άρχισε να χάνει νερό και να τραβάει από το μπαστούνι εισαγωγής.

Μικρό το κακό, ευτυχως το ενυδρείο είναι 85 λιτρα. Έχω ένα παροπλισμένο 206 που χρειάζεται και αυτό νέο κάδο. Θα παραγγείλω μάλλον αύριο από petsupermarket. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι και για νέο φίλτρο. Aquanova σκέφτομαι, μου αρεσει και το Cristal profi της JBL. Οποίος έχει καμία ιδέα ας τη μοιραστεί.

επίσης πως θα μπορούσε να αποφευχθεί όλο αυτο; Να είναι το φιλτρο στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο; Να είναι ψηλά το μπαστούνι εισαγωγής? Τώρα που το σκέφτομαι η fluval έχει στο μπαστούνι μια μπίλια για αυτή τη δουλειά νομίζω. Δεν δούλεψε!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries