Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 26-04-09, 21:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

[font=Verdana]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond;351076Τα λίτρα της παρούσας λίμνης είναι απλά μαθηματικά, τα οποία απλοποιούμε για δική μας ευκολία. Στις άκριες έχουμε δύο ημικύκλια και στη μέση απλά ευθυγραμμίζουμε τις γραμμές σε ένα τραπέζιο. [/font
Για τα ημικύκλια υπολογίζουμε: πr( στο τετράγωνο) διά δύο
(το π=3.14)
Το δε τραπέζιο Βάση 1 + Βάση 2 Χ ύψος διά δύο
Βρίσκοντας αυτά, έχεις το εμβαδό της βάσης της λίμνης. Έπειτα πολλαπλασιάζεις Χ το ύψος και έχουμε περίπου το σύνολο των λίτρων.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
. ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΛΟΓΩ να κάνει κανείς αναφορά και να αφήνει ασάφειες.
Μπερδεύοντας περισσότερο τα πράματα.
in the pond χρωστάς μια λύση σε αυτά που είπες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασάφειεςγιατί? ΔΕΝ είναι μαγκιά να μπορείς να εφαρμώσεις δύο απλούς τύπους των μαθηματικών.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε μπορείς να του δόσεις απαντήσει η βοήθεια γιατί δεν ξέρεις της διαστάσεις του μη ποστάρεις απλά.
Ο λόγος που θέλω να βάλεις το παράδειγμα σου είναι για να εμπλουτίσουμε όλοι της γνώσεις μας.
Κάτι που για ακόμα μια φορά δεν έχεις σκοπό να κανείς??? Η σκοπευεις να το κανεις???
Ελπίζω να καταλάβενεις ότι δεν κυνηγό τον inthepondαλλά όποιων θεωρό ότι μπερδεύει άδικα τον κόσμο.
Καλα διαβασα τα παραπανω….κι εμεινα με ανοιχτο το στομα….
Το να αναφερει ο in the pond τους μαθηματικους τυπους υπολογισμου ογκου βασικων σχηματων δεν είναι καμια ασαφεια….στο ιδιο πνευμα κι εγω εκανα το σχολιο για το ορθογωνιο παραλληλεπιπεδο…
Είναι μαθηματικα νομιζω δημοτικου…..και αν καποιος απλα δε συμπαθησε ποτε τα μαθηματικα κα δυσκολευεται…μπορει να το πει μονος του…..ωστε να δοθουν παραδειγματα…
Παιρνω θεση γιατι δε μου αρεσαν τα οσα διαβασα…ο in the pond εδωσε μια πολύ καλη λογικη στον υπολογισμο του ογκου (και δε χρειαζεται να εχω λιμνη για να το κατανοησω αυτό) διαχωριζοντας σε επιμερους βασικα σχηματα το σχημα της λιμνης…
Και η αντιμετωπιση του θεωρειται από μενα αδικη….
Φιλικα και σαν «εξωτερικος παρατηρητης»…
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01725 seconds with 11 queries