Θέμα: Τύρφη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 15-10-17, 19:59
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Στα 60 λίτρα μου είχα τον ίδιο ακριβώς στόχο με σένα και μέχρι τώρα χρησιμοποιώ τύρφη. Άρχισα από τον περασμένο Νοέμβριο με ph 8 και σιγά σιγά αύξανα ποσότητα με τον περιορισμό ότι το φίλτρο μου είναι εσωτερικό οπότε δεν έχω έτσι κι αλλιώς περιθώρια για μεγάλες ποσότητες. Κατέληξα σε δύο καλτσάκια των 50 γρ το καθένα ώστε να την ανανεώνω εναλλάξ και το ph είναι σταθερά στο 7,4. Την ανανέωση την κάνω ανα μήνα και προς το παρόν* βάζω την τύρφη της SERA. Αλλαγές κάνω 50% την εβδομάδα και κάθε εβδομάδα μετράω ph gh kh.Όταν ξεκίνησα μετρούσα κάθε δεύτερη μέρα.
Εκτός από το 7,4, η KH κινείται γύρω στο 5 και η GH 10 ενώ το νερό της βρύσης μετρούσε αντίστοιχα 10 και 14-15. Όλα με υγρά τεστ API και μάλιστα για το PH μετράω και με τα δύο γιατί η τιμή είναι στα όρια των δύο τεστ.
Στην πορεία επίσης πρόσθεσα φύλλα catappa και για λίγο καιρό έβαζα κι ένα ζουμί blackwater. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν επηρεάσει αυτά.

*Λέω προς το παρόν γιατί έχω διαβάσει εδώ μέσα για χρήση κηπουρικής αλλά δεν έχω προχωρήσει να αγοράσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01423 seconds with 11 queries