Θέμα: Τύρφη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 15-10-17, 18:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1) πόσο καιρό είναι ενεργή η τύρφη ώστε να πρέπει να αντικατασταθεί ?

Εξαρταται απο την ποιοτητα της τυρφης, γενικα. Χρειαζεται παρατηρηση με μετρησεις για ακριβη απαντηση. Ανα 15 μερες περιπου θα θελει αλλαγη, να υπολογιζεις.

2) επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα προετοιμασίας του νερού όταν θα γίνονται οι εβδομαδιαίες αλλαγές νερού από την βρύση θα υπάρχει σοβαρή - επικίνδυνη αυξομείωση του ph για τα ψάρια ?

Αν δεν υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα νερου εισαγωγης-ενυδρειου, κανεις αργα τις αλλαγες νερου και δεν αλλαζεις πολυ μεγαλο ποσοστο, δεν θα εχεις προβλημα.

Στα επιπεδα που σκεφτεσαι να κινηθεις, επειδη το εχω κανει και εγω, με αργες και προσεκτικες αλλαγες νερου, θεωρω δεν θα εχεις προβλημα.

3) είναι καλό να μοιραστεί η ποσότητα της τύρφης στα 2 ώστε η αντικατάσταση της να γίνεται εναλλάξ ή δεν είναι απαραίτητο ?

Καλυτερο ειναι να εχεις 2 ιδια καλτσακια με ιδια ποσοτητα τυρφης, που θα αλλαζεις ανα 10-15 μερες. Ετσι δε θα υπαρχουν αυξομειωσεις που θα οφειλονται στη δραστικοτητα της τυρφης. Απλα να φροντισεις να εισαι ακριβης στη μερα αλλαγης, ωστε να υπαρχουν σταθερες συνθηκες.


4) υπάρχει κάποιος τύπος ή εμπειρικά για την ποσότητα τύρφης που θα χρειαστεί για να το σταθεροποιήσω στις τιμές που θέλω ?

Εχει να κανει με την τυρφη. Περιπου απο μια χουφτα σε καθε καλτσακι, να υπολογιζεις στην περιπτωση σου. Στενες μετρησεις χρειαζεσαι καθημερινα, μεχρι να βρεις τη σωστη ρουτινα.

Υ.Γ. Αν εχεις ευκολη προσβαση στα υλικα του φιλτρου, ισως να μη βαρεθεις γρηγορα την ολη διαδικασια. Αν οχι,να αναφερω οτι επειδη εχω κανει το ιδιο, ανοιγοντας ενα eheim classic ανα 10 μερες, σε μερικους μηνες πηρα αντιστροφη οσμωση.

και κάτι ακόμα εγκυκλοπαιδικά, κάτι αναβράζοντα δισκία co2 βοηθάνε τα φυτά, μήπως να πειραματιστώ με το exel ή να τα αφήσω στην ησυχία τους ?

Δε νομιζω οτι θα σου φανουν χρησιμα τα αναβραζοντα δισκια. Excel χρησιμοποιει αρκετος κοσμος με θετικα και αρνητικα αποτελεσματα. DIY CO2, επισης. Θα βρεις πολλα θεματα με αναζητηση στο φορουμ. Εχει να κανει και με τι φυτα εχεις, παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries