Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 01-06-16, 16:58
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Όχι καθαρισμός στο δωμάτιο δεν έγινε με κάτι αυτές τις ημέρες.
Μόνο τον κεραμικό διαχυτή καθάρισα με χλωρίνη αλλά μετά κλασικά σε ποτήρι με τέρμα αντιχλώριο κλπ.. Και αυτό έγινε χτες δεν έχει να λέει.
Στο τζάμι απέξω δεν είχα βάλει πχ ajax να πεις ότι έγινε λάθος. Από λιπάσματα έβαλα τα κλασικά αλλά τα σταμάτησα και αυτά γιατί ούτως ή άλλως μάλλον ήταν νωρίς να ξεκινήσω.
Λιπάσματα που χρησιμοποιούνται. seachem flourish, pottasium, iron , nitrogen και enema cooper.

Το υπόστρωμα είναι της prodibio δεν υπάρχει πρόβλημα είναι πολύ καλό υπόστρωμα, δοκιμασμένο. Απλά γενικά όπως και άλλα ενεργά υποστρώματα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού για να αποβάλλουν την ένταση τους τον 1ο καιρό. Θα πρέπει να πάρω ξανά μετρήσεις Ph kh και κατά προτίμηση θα πρέπει να πάρω μετρήσεις ph και με 2ο τεστ γιατί το Ph το έχω σε jbl και δεν την πολύ εμπιστεύομαι για κάποιο λόγο.
Θα μετρήσω αύριο το απόγευμα ή το βραδάκι και θα σου πω τιμές που θα βρω με τα φώτα ανοιχτά.

Η διακόσμηση μέσα είναι τύπου iwagumi με πέτρες ΑΤΛΑΣ μη ασβεστολιθικές και φουλ φυτεμένο. Κάποιο άλλο διακοσμητικό δεν έχω.

Πάντως νομίζω αρχίζουν να πρήζονται και τα υπόλοιπα ψαράκια και βλέπω περίεργη και νευρική κολύμβηση.

Σήμερα έβαλα και 3 οτοκίνκλους πριν ξεκινήσει αυτός ο γολγοθάς με την απώλεια κλπ.. Φοβάμαι πως αν υπάρχει μέσα κάτι μεταδοτικό θα τους χάσω και αυτούς.

Λοιπόν , θα πάρω μετρήσεις για όλα

ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, KH, GH αφού έχουν ανοίξει τα φώτα κάποιες ώρες και θα σου τις στείλω. Αλλά νομίζω πως δεν θα βρούμε κάτι περίεργο από αυτές...

Παρεμπιπτόντως ρώτησα και από εκεί που τους πήρα αν είδαν/έχουν δει τίποτα περίεργο μου είπαν πως όχι και ότι από αυτό που τους περιέγραψα είναι υιος dropsy που είναι της εποχής κάπως έτσι. Εκείνος πρότεινε να μην βάλω απολύτως τίποτα και σε περίπτωση που χαθεί 2ο ψαράκι να πάω σε esha 2000. Όπως καταλαβαίνεις δεν θα έβαζα φάρμακα για πλάκα για αυτό είμαι εδώ
Πάντως , αν πιστεύεις πως κάτι συμβαίνει με τα special blend και το Nite out αύριο κιόλας βρίσκω υγιές μπόλι και βάζω. Απλά γενικά οι μετρήσεις μου δείχνουν πως πάει καλά η φόρμουλα των βακτηριδίων.
-------------------------
Πρωινές παρατηρήσεις με σβηστά φώτα.

Οι οτο που μπήκαν χτες δείχναν δραστήριοι.

Οι καρδινάλιοι είναι συγκεντρωμένοι κεντρικά στο ενυδρείο με σχηματισμό (όχι όλοι λείπει ένας) , αναπνέουν σαν παλαβοί ενώ ένας απαυτούς αν είδα καλά ξεκινάει να πρήζεται και δείχνει νταμάρι μπροστα στους υπόλοιπους.

Hands up δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Αν βρω πάλι μπαλόνι στην επιφάνεια κάτι μεταδοτικό υπάρχει.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά από το Σαββατο το θέμα προσαρμογή είναι πλέον παρελθόν. Δηλαδή και θέμα αλλαγής παραμέτρων να ήταν έχουν περάσει κοντά 5 μέρες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσσερεις ειναι οι πιθανοτητες, απο οτι βλεπω.
Ενδοπαρασιτα, οσμοτικο σοκ, υπεροβολικο διοξείδιο, αστρωτο ενυδρειο ή και συνδυασμος αυτων.
Παντα εχουμε στο μυαλο μας οτι οι μετρησεις κλπ ενδειξεις, μπορει να μας δινουν λαθος ενδειξη.
Για πρώτη φορά αδιαφόρησαν σήμερα για το φαγητό. Ψευτοσιμπήσανε αλλά ούτε καν τους ενδιέφερε.

Αναπνέουν όλοι πολύ γρήγορα, ειδικά όμως ένας αναπνέει σαν τρελός και μου φαίνεται έχει πρηστεί γενικά.
Οι οτόκυνκλοι που είχαν μπει χτες δεν φαίνεται να έχουν κάτι. Είναι λίγο νευρικοί αλλά μπήκανε χτες μόλις. Φάγανε και αυτοί κανονικά από τα τζάμια.

Μετρήσεις θα σας στείλω το βραδάκι..

Τι να κάνω υπάρχει καμία ιδέα; Τα ψαράκια από κάτι πάσχουν δεν μπορεί να μην βλέπω καλά. Αναπνοή και τώρα έλειψη όρεξης... Και φυσικά ο μπαλόνι που βρήκα χτες ανάσκελα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 01-06-16 στις 16:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01942 seconds with 11 queries