Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-05-16, 02:16
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Φόβοι για κακή προσαρμογή νέων ψαριών!

Καλημέρα σας συνχομπίστες,

Το Σάββατο που μας πέρασε το μεσημεράκι πήρα τους πρώτους μου 8 καρδινάλιους.
Δυστυχώς όπως παρατηρώ όλοι κρατούν τα ψάρια σε νερό βρύσης ασχέτως των συνθηκών που επιζούν καλύτερα. Κάνοντας λοιπόν μία έρευνα βρήκα καρδινάλιους μαξ size που ήθελα.

Το δικό μου νερό λόγω υποστρώματος και co2 είναι αρκετά μαλακό με ένα ph γύρω στο 6,3. Το νερό της βρύσης τους πόσο θα χε ; 7,6, 7,7 εκεί. Μεγάλη διαφορά όπως καταλαβαίνετε.

Αφού τα έφερα σπίτι τα έβαλα να εξισώσω την θερμοκρασία της σακούλας με το ενυδρείο.
Στη συνέχεια ακολούθησα την μέθοδο της σταγόνας και του κουβά με σωληνάκι αεραντλίας.
Περίπου 2 ώρες κράτησε αυτό ίσως και λιγότερο. Όταν η σακούλα σχεδόν γέμισε και είχαμε περάσει κατά πολύ την αρχική ποσότητα νερού τους έριξα μέσα.
Δεν κρύφτηκαν δεν κάνανε τίποτα. Ο ένας έπεσε κάτω σαν πτώμα τέζα και δεν μπορούσε να κολυμπήσει. Προσπαθούσε αλλά έπεφτε. Μετά από κανένα μισάωρο αναστήθηκε και ξεκίνησε να κολυμπάει κανονικά.
Όπως λοιπόν καταλαβαίνετε τα ψάρια υπέστησαν αρκετά μεγάλη διαφορά παραμέτρων και στο προηγούμενο νερό το κατάστημα τα είχε από το Πάσχα.

Απώλειες έως σήμερα δεν έχω. Τα χρώματα φαίνονται οκ και τα ψάρια τρώνε με πάθος

Αυτό που με ανησυχεί είναι η αναπνοή τους. Τα βλέπω να αναπνέουν αρκετά γρήγορα και με βάζει σε υποψίες ότι βρίσκονται σε έντονο στρεςς ή ακόμα δεν μπορούν να "χωνέψουν" την αλλαγή νερού. (Το κάνουν και με σβηστά φώτα) Γενικά, δηλαδή η αναπνοή είναι ψιλοσφαίρα.
Λίγο που ψάχτηκα και είδα κάποια βίντεο είδα πως γενικά αναπνέουν γρήγορα και είναι μικρό ψαράκι και σε ξεγελάει. Παρόλα αυτά δεν με γελούν τα μάτια μου , πράγματι αναπνέουν γρηγορότερα από το φυσιολογικό.

Εδώ και 2 μέρες τους μούλιαζω την τροφή τους σε βιταμίνες.
Στο ενυδρείο έβαλα και αντιχλώριο με αλοη και stress zyme. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει διαφορά.

Μπορεί να είναι ιδέα μου (που δεν νομίζω) αλλά ας πούμε πως έτσι είναι τα πράγματα. Τι μπορώ να κάνω; Να κλείσω το co2; Nα ανεβάσω το Ph σε βρύσης και να το ξανακατεβάσω μέρα με τη μέρα; Μήπως αυτό θα είναι χειρότερο;

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01799 seconds with 11 queries