Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-11-07, 17:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπαααα, κάποιος με μάτιασε! Κι άλλο πρόβλημα! Βέβαια η αλήθεια είναι πως σε τόσο μικρά ενυδρεία οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και ανατρέπονται εύκολα!

Στο πρώτο νανοενυδρείο μου, εμφανίστηκε ένας υμένας λευκός και λεπτός στην επιφάνεια του νερού. Αυτό έγινε 2-3 μέρες μετά που έβαλα το επιπλέον φυτό που φαίνεται στις φωτο. (Δεν το γνωρίζω. Αν ξέρει κανένας το όνομά του ... )

Το φυτό το πήρα από ανθοκήπιο. Το έβαλα κατευθείαν στο ενυδρείο γιατί δεν έχω ψάρια, μόνο λίγα melanoides tuberculata (κωνικά σαλιγκαράκια).
Δεν κάνω συχνά αλλαγές νερού, και δεν έχει φωτισμό και θερμοστάτη.
Έχω μέσα μόνο ανούμπια και κρυπτοκορίνα.

Ο τρόπος που "διπλώνει" ο υμένας στην άκρη του φυτού μου θυμίζει βακτηρίδια.
Τι γνωρίζετε γι' αυτό;
Είναι είδος salvinia, μάλλον natans (κάνει και για τη λίμνη σου. Όχι όμως τον χειμώνα. Πολλαπλασιάζεται ταχύτατα)
-------------------------
Το άλλο σου ερώτημα.

Η salvinia Natans είναι σχετικά εύκολο φυτό όταν και εφόσον του δωθούν οι συνθήκες που ζητάει. Παράγει συνέχεια καινούργια φύλλα και νεκρώνονται τα παλαιότερα.

Ο υμένας που λες ότι διακρίνεις, είναι μύκητας και όχι βακτήρια. Αν πας κιόλας αρκετά κοντά και μυρίσεις τα φύλλα της, θα σου δώσει ελαφρά η μυρωδιά της αποσύνθεσης. Η αιτία για αυτή την κατάληξη είναι ότι βρίσκεται αρκετά κοντά στη λάμπα του ενυδρείου σου, όπου η θερμοκρασία εκεί είναι πολύ ψηλή. Το φυτό αυτό, αν και θέλει θερμά νερά, εντούτοις οι πολύ ψηλές θερμοκρασίες τα σκοτώνουν.

Αν δοκιμάσεις το φυτό αυτό στη λίμνη σου, θα δεις πόσο γρήγορα απλώνει, αλλά συνάμα θα δεις πόσο το καταστρέφει η πολύ δυνατή ακτινοβολία του καλοκαιρινού ηλίου σε συνδιασμό με την υπερβολική ζέστη. Εκεί κιόλας θα διαπιστώσεις ότι όπου υπάρχει σκιά το φυτό αυτό είναι σε καλύτερη μοίρα εκείνη ειδικά την περίοδο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 23-11-07 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries