Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 04-06-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και όταν έχουν ήδη αναπτυχθεί τα καταφέρνουν...(προσωπικές εμπειρίες και πάλι βέβαια )Είναι αυτό που λέω απλά,με τι αισθάνεσαι πιο ασφαλής προσωπικά

Συμφωνώ απολύτως σε αυτό...Και όχι μόνο βλάπτουν την βιολογία αλλά και τα ίδια τα ψάρια που θεραπεύουν...Δεν θεωρώ βέβαια και τα φυτικά τελείως αθώα γιατί και αυτά έχουν προσμίξεις π.χ. για να γίνουν διαλυτά στο νερό ενώ είναι έλαια...Παρόλα αυτά τα θεωρώ καλύτερα γιατί δεν συσσωρεύονται στο οργανισμό των ψαριών και γιατί δεν υπάρχει περίπτωση θανάτου ψαριού από ευαισθησία σε αυτά ή από ελάφρά υπερδοσολογία όπως υπάρχει με άλλα φάρμακα...
Το καλύτερο πάντως φάρμακο όπως έχει τόσες φορές αποδειχτεί είναι οι αλλαγές νερού...Με αυτές μπορείς και θεραπεύεις κάθε ασθένεια και δεν έχουν και καμμιά παρενέργεια... Έχω δει ασθένειες που σκοτώνουν σε 48 ώρες απόταν βλέπεις τα πρώτα σημάδια,να θεραπεύονται μόνο και μόνο με καθημερινές αλλαγές νερού...Ψάρι έτοιμο να πεθάνει από αυτήν,με δέρμα φαγωμένο τελείως από την ασθένεια το έχω δει να φτιάχνει σιγά σιγά και να αναρρώνει...Επίσης προσωπική πείρα με τον Panaque μου που 2 μέρες αφότου τον πείρα μπήκαν μέσα τα μάτια του και η κοιλιά του(πολύ άσχημη κατάσταση αυτή που θεωρείται οτι οφείλεται σε παρατεταμμένη και για πολύ καιρό ασητεία η οποία έχει πλεον γίνει μη αναστρέψιμη και για την οποία δεν υπάρχει γνωστή θεραπέια και το ψάρι θεωρείται καταδικασμένο...) και με καθημερινές αλλαγές νερού,τύρφη και άφθονο αγγούρι άρχισε να φτιάχνει και πάλι και σε μια βδομάδα ήταν εντάξη λες και ποτέ δεν συνέβη αυτό... Ελάχιστα άτομα έχουν καταφέρει να θεραπεύσουν αυτά που ανέφερα παραπάνω και σε αυτά η θεραπέια οφειλόταν στις αλλαγές νερού και αυτή η οδός χρησιμοποιείται πλέον για την θεραπέια τους και είναι επιτυχής...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries