Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-12-04, 15:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 400LIT

Μετα απο ψαξιμο και διαβασμα καθως και κατασκοπεια σας παραθετω τα σχεδια που σκεφτομαι να υλοποιησω. Το ενυδρειο οπως βλεπετε εχει στην κυρια οψη ενα κομματι με αυτοκολλητη αμμοβολη , αυτο υπαρχει για κρυψει ολους τους σωληνες και τα καλωδια .Η αριστερη μερια στην οποια εχω την αμμοβολη θα ακουμπα στον τοιχο, και στο πλαινο τζαμι του ενυδρειου θα εχει μια εγκοπη για να εχω την προσβαση των σωληνων και των καλωδιων. Σκεφτομαι να δημιουργησω ενα βραχο σε αυτη την μερια και πανω του να εχω την εξοδο του φιλτρου -καταρακτης- ωστε να μην φαινεται τιποτα και να εχω καποια οξυγονωση. Εκει επισης θα δημιουργησω εσοχη για τους 2 θερμοστατες . Το φιλτρο το κατασκευασα μονος μου. Χρησιμοποιησα εναν κυκλοφορητη wilo 2 κυβικων την ωρα καθαρου υδατος ενα διπλο φιλτρο με ενα καδο για φιλτρο νημα και ενα καδο φιλτρο ανθρακα και προσεθεσα και ενα κενο φιλτρο πλυντηριου για να προσθεσω το βιολογικο. ολες οι συνδεσεις θα γινουν με θερμοκολλητικη πρασινη σωληνα.Θα εχω μιση ιντσα εισοδο στο φιλτρο και μια ιντσα εξοδο προς το ενυδρειο για να μην εχω μεγαλη πιεση εξοδου στο ενυδρειο.Σκεφτομαι η εισοδος προς το φιλτρο να παει με σωληνα κατω στον πυθμενα και απο εκει στην δεξια απεναντι γωνια ωστε να εχω καλυτερη κυκλοφορια του νερου και να μπορει να ρουφα απο τον πυθμενα τις αακθαρσιες. Για τον αερα σκεφτομαι διατρητη σωληνα στον πυθμενα του ενυδρειου. Περιμενω παρατηρησεις σχολια και συμβουλες .

Πρυτανης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries