Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 19-09-10, 03:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τόλη διαφωνούμε στο ότι εγώ, αντίθετα από εσένα, δεν θα απέκλεια ούτε τους ξιφοφόρους, ούτε τους ροδόστομους από 1 μέτρο ενυδρείο.
Δεν επιμένω ότι εγώ έχω δίκιο κι εσύ άδικο, γιατί τότε θα γεμίζαμε σελίδες, όπως σωστά είπες, απλά διαφωνώ με τα κόκκινα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω θα προτεινα πανω απο ενα μετρο ενυδρειο για 12 εκ ψαρι οπως ο ξιφοφορος - απλα θα το προτεινα λεγοντας γιατι, και θα σταματουσα (αν μιλουσα με αρχαριο). Το οτι τους κρατας θαυμασια εσυ σε μικροτερο και τους αναπαραγεις θαυμασια επισης ειναι αλλο - εισαι εμπειρος, ξερεις τι κανεις κι απο αλλαγες κι απο ταισματα κι απο περιβαλλον. Κι εγω θα προτεινα να μην βαλει ροδοστομους (η νεον), οχι τοσο για την συμπεριφορα στο κοπαδιασμα (νωρις για τετοια πραγματα σε εναν αρχαριο), αλλά γιατι θελουν πιο μαλακο και οξινο νερο, πραγμα που θα τον μπερδευε.
Βέβαια παρακάτω επεξηγείς τις απόψεις σου, αλλά η διαφωνία μου εστιάζεται στο ότι ο αρχάριος, μόλις διαβάσει ότι δεν μπορεί να βάλει αυτά
τα είδη και σε συνδυασμό με μια πρόχειρη έρευνα στο νετ, όπου οι 9 στους 10 του λένε ότι μπορεί άνετα, θα μας απορρίψει ως κολλημένους
υπερβολικούς και θα στραφεί σε άλλο φόρουμ-σάιτ-πηγή πληροφόρησης. Είναι πιο εύκολο (και λογικό ίσως) να πιστέψεις την πλειοψηφία, ειδικά
όταν σου λέει ότι το όνειρό σου είναι πραγματοποιήσιμο, παρά τους λίγους (εμάς) που τον στέλνουμε να ξηλωθεί για 300άρι ενυδρείο.

Κι εδώ επικαλούμαι τον drbig (Χάρη σε προσλαμβάνω για δικηγόρο μου ), που διατύπωσε ωραιότατα την ουσία της διαφωνίας μας:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ανέφερα οτι το 90% των ακουαριστών (ΤΜ) εχουν ενυδρεία εώς 120 λίτρα και εως 1 μέτρο. Αυτό είναι γεγονός που δεν μπορεί κανένας να αρνηθει.
Το ίδιο και μεγαλύτερο ίσως ποσοστό χρησιμοποιεί νερό βρύσης.
Μήπως πρέπει να υιοθετήσουμε μια πιο πραγματιστική θέση στο όλο ζήτημα η οποία να λέει τουλάχιστον ότι :

φιλε αρχάριε. Υπάρχουν αυτες οι επιλογές για σένα σε Α' βαθμό που εκ των πραγμάτων δεν δημιουργούν κανένα προβλημα.. (λέμε τώρα)
Αλλά εφ όσον εμεις π.χ. προτείνουμε γκαπι (ε ρε poecilia αμοιρα) Αλλά εσύ θέλεις πχ Αγγελόψαρα, στα 120 λίτρα, θα μπορούσες να τα βάλεις αλλά με επιφυλάξεις και ιδιαίτερη προσοχή. εξηγώντας τους λόγους...

Σαφέστατα θέλει παραπάνω σκέψη και προσπάθεια το να μην προσπθήσεις να επιβάλεις την ιδεατή σου θέση στον αλλον.. ΑΛΛΑ...

δεν τον αποθαρρύνεις, του δείχνεις οτι υπάρχουν εναλλακτικές με το ανάλογο κόστος.

...Συν-ταξιδιώτες μου σ αυτο το υπέροχο χόμπυ, (χομπυ ειναι όμως) Δεν οφελούν κανέναν οι ακραίες θέσεις, είναι όμορφο να παρέχουμε το ιδεατό στα ψάρια μας, όμως οι περισσότεροι δεν θα το καταφέρουμε ποτε.. Μποούμε όμως να βοηθήσουμε κόσμο παρουσιάζοντας και μια πιο πραγματιστική θέση στα ποστ μας, που να μην αποθαρρύνει/διώχνει/πικραίνει του νεους. κι εμεις κάποτε νεοι είμασταν..
Οφείλω να ομολογήσω επίσης ότι η ποικιλία των προτάσεών σου για τα 40-50 λίτρα, είναι εντυπωσιακή τα μισά από αυτά δεν τα είχα καν σκεφθεί.
Όμως ας γίνουμε λίγο πιο ελαστικοί και στις υπόλοιπες προτάσεις μας, ας τον αφήσουμε τον νέο να βάλει και ξιφοφόρους και ροδόστομους σε 1
μέτρο ενυδρείο, ακόμη και σε 80 πόντους (κι ας μην δει ποτέ το κοπάδιασμα), προκειμένου να μην τον απογοητεύσουμε από την αρχή κι αργότερα,
(αφού θα τον έχουμε κρατήσει κοντά μας), θα έχουμε όλον τον χρόνο να του δείξουμε τα υπέρ και τα κατά και να τον καθοδηγήσουμε σωστά.

Να προτείνω και κάτι άλλο? Φτιάξτε μια δημοσκόπηση για να δούμε εδώ μέσα, από τα παλιά και νέα μέλη, από αυτούς που διαβάζουν τις συμβουλές μας,
πόσοι άραγε έχουν ξιφοφόρους σε πάνω από 1 μέτρο ενυδρείο και πόσοι έχουν ροδόστομους σε πάνω από 1,20 και μην εκπλαγείτε αν τα ποσοστά δείξουν,
ότι (ασχέτως αν όντως τα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερα ενυδρεία ή όχι), το 90% τα κρατάει σε μικρότερα από αυτά που τους συμβουλεύουμε.
Μήπως τότε θα πρέπει να αναθεωρήσουμε την αυστηρότητά μας, για να μην μείνουμε σε (πιθανόν σωστές) θεωρίες όταν η πράξη θα μας έχει ήδη ξεπεράσει?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02403 seconds with 11 queries