Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 18-09-10, 21:39
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Κατ αρχην, οχι μονο σεβομαι αυτα που πρεσβευει η πλειοψηφια, αλλά τα υιοθετώ και τα συμμεριζομαι.

όμως δεν μπορειτε να παραβλέψετε το γεγονος, οτι μιλάμε τουλάχιστον εδω στο GAB για ιδεατες καταστάσεις ως επι το πλειστον και αυτά προτείνουμε ως νορμα σε όλους. Φυσικά το κάνω κι εγω αυτό..

Και λέω ιδεατές γιατί έχουμε δει/μαθει/ακουσει/ιυοθετησει αποψεις, που σε άλλα φόρα, στο εξωτερικό έτσι ονομάζονται. Και είναι η αλήθεια.
Εκει που προσπαθώ (ματαίως απ οτι φαίνεται ) να σας επιστήσω την προσοχή
είναι η διαφορά που βιώνουμε μεταξύ ιδεατού και πραγματικού.

Σας ανέφερα οτι το 90% των ακουαριστών (ΤΜ) εχουν ενυδρεία εώς 120 λίτρα και εως 1 μέτρο. Αυτό είναι γεγονός που δεν μπορεί κανένας να αρνηθει.
Το ίδιο και μεγαλύτερο ίσως ποσοστό χρησιμοποιεί νερό βρύσης.
Σας ανέφερα επίσης οτι το 98% των ψαριών που πωλούνται στα μαγαζιά (τουρκικη λέξη) Δεν μπορουν βάσει των λεγομένων/στανταρ μας να μπουν σε αυτά τα ενυδρεία.


90% απο την μία και 98% απο την άλλη. αυτο σημαίνει οτι μένει ένα ποσοστό 2% ψαριών που μπορουν να βάλουν συμφωνα με τα λεγόμενά μας το 90% των ακουαριστών στα ενυδρεία τους.

ΕΔΩ ειναι το intervention/παρεμβαση που θέλω να κάνω.

Μήπως πρέπει να υιοθετήσουμε μια πιο πραγματιστική θέση στο όλο ζήτημα η οποία να λέει τουλάχιστον ότι :

φιλε αρχάριε. Υπάρχουν αυτες οι επιλογές για σένα σε Α' βαθμό που εκ των πραγμάτων δεν δημιουργούν κανένα προβλημα.. (λέμε τώρα)
Αλλά εφ όσον εμεις π.χ. προτείνουμε γκαπι (ε ρε poecilia αμοιρα) Αλλά εσύ θέλεις πχ Αγγελόψαρα, στα 120 λίτρα, θα μπορούσες να τα βάλεις αλλά με επιφυλάξεις και ιδιαίτερη προσοχή. εξηγώντας τους λόγους...

Σαφέστατα θέλει παραπάνω σκέψη και προσπάθεια το να μην προσπθήσεις να επιβάλεις την ιδεατή σου θέση στον αλλον.. ΑΛΛΑ...

δεν τον αποθαρρύνεις, του δείχνεις οτι υπάρχουν εναλλακτικές με το ανάλογο κόστος.

Και εν τέλει εφ όσον μιλάμε για κόστος, μάλλον θα έπρεπε να βγει ένα κοστολόγιο κάπου για τους αρχάριους για να ξέρουν τι στο καλό θα τους κοστίσει αυτο το χομπυ πριν μπουν στον κόπο να αγοράσουν γυαλα και να βάλουν μέσα το οσκαρ. Διοτι συμβαίνει και αυτό, ο αρχάριος υπολογίζει οτι το ενυδρείο θα του κοστίσει πχ 5 ευρώ τον χρόνο ενω εμεις κλινουμε πιο πολύ στο 500 ευρώ τον χρόνο.. Διότι αν πραγματικά ένας αρχάριος εφαρμόσει στο επακριβώς αυτα που του λέμε για να δημιουργήσει το ιδεατό μας για να βάλει το ψάρια που του άρεσαν, τότε φυσικά και το κόστος του θα πολλαπλασιαστεί..


Παραπάνω διάβασα ενα πολύ ομορφο ποστ για τις κατηγορίες των αρχαρίων.. μου άρεσε πάαρα πολύ. Φυσικά και δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά για κάποιες απο αυτές τις κατηγορίες. Όμως αν βελτιώσουμε το δικό μας "service" μπορούμε να κερδίσουμε κάποιους απο αυτούς.

Χτες ήταν οι δίσκοι, σήμερα είναι τα σμηνόψαρα, άυριο θα είναι τα γατόψαρα και παει λέγοντας. Η ουσία όμως θα παραμείνει η ίδια...

...Συν-ταξιδιώτες μου σ αυτο το υπέροχο χόμπυ, (χομπυ ειναι όμως) Δεν οφελούν κανέναν οι ακραίες θέσεις, είναι όμορφο να παρέχουμε το ιδεατό στα ψάρια μας, όμως οι περισσότεροι δεν θα το καταφέρουμε ποτε.. Μποούμε όμως να βοηθήσουμε κόσμο παρουσιάζοντας και μια πιο πραγματιστική θέση στα ποστ μας, που να μην αποθαρρύνει/διώχνει/πικραίνει του νεους. κι εμεις κάποτε νεοι είμασταν..

Κι αν κάποιοι απο μας κοιμούνται στο πάτωμα για να έχουν ενυδρεία σωστα σε μέγεθος και ποιοτητα, αυτοι (μέσα σ αυτους κι εγω) παραμένουμε η μειοψηφία. Η πλειοψηφία μας μπήκαν στο GAB, είδαν , διαβασαν, ρώτησαν ή όχι, και κάναν το δικό τους... Και αν σωζαμε κάποιους απο αυτούς θα ήταν κέρδος... (και μπορούμε...)

Αν έχω αφήσει κενά στη σκέψη μου παραμένω διαθέσιμος για διευκρινήσεις.. Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01914 seconds with 11 queries