Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 04-04-16, 09:38
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Καλημέρα,
να πώ και εγώ την απόψη μου πως ειναι αρκετα ενδιαφερον αλλά βλεπωντας όλα τα δεδομένα δεν βρίσκω τον λόγο για το συγκεκριμένο...
Εξακολουθείς να καταναλώνεις αρκετο ρευμα (κυκλοφοριτες αντι για φίλτρο)

Εχεις χρησιμοποιησει νεκρο βράχο θάλασσας και αραγωνίτη που δεν ειναι οικονομικός και δεν ταιριάζει, ουτε χρήματα γλυτωνεις ουτε δημιουργείς ενα βιοτοπο (ενα απο τα δύο ενδεχομένος να αποτελούσε λογο για την χρήση του αλλά...)
Επιπλέον αφού χρησιμοποιείς το εσωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα δεν βρίσκω το λόγο να μην βάλεις βιολογικό υλικό εκεί...
Η υπερβολική ροή μπορεί να "αρέσει" στα ψάρια για λίγο παιχνίδι αλλά μήπως στο τέλος τα ενοχλεί?

Προσωπικά νομίζω οτι μπορεί να εισαι "καλά" απο μετρήσεις αλλά περπατάς σε λεπτή κλωστή... μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως αναφέρεις οτι ταίζεις και πολύ και μπορεί να φτάσει και 3 εβδομάδες για αλλαγή νερού...

Η φιλική μου αποψη είναι πώς το πείραμα σου "πέτυχε" αλλά δεν βρίσκω το λόγο να το συνεχίσεις καθώς στα δικά μου μάτια δεν προσφέρει κάτι ούτε σε εσένα (οικονομικά) ούτε στα ψάρια σου (βιοτοπικά)...

Μήπως (το λέω υποθετικά γιατί δεν έχω γνώσεις θαλασσινου) τρέχοντας ένα θαλασσινό FO θα έκανες όλα τα παραπάνω με το ίδιο σχεδόν κόστος και έχοντας ένα ενυδρείο ποιο "σωστό" (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα που χρησιμοποιούν όλοι οι χομπίστες)

Φιλικά,
Δημήτρης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01407 seconds with 11 queries