Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 08-03-04, 16:28
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Φθηνό CO2 ή λάθος;

Με απασχολεί πάρα πολύ το να βάλω CO2 στο ενυδρείο μου παρόλο πού έχω λίγα φυτά ακόμα. Επειδή όμως σκέφτομαι να προσθέσω και άλλα φυτά (μόλις φέρουν τα τοπικά καταστήματα) εργάζομαι στο θέμα του στησίματος του CO2.
Αρχικά σκέφτηκα να αγοράσω ένα σετ με φιάλη από τα έτοιμα που έχουν οι εταιρείες αλλά το κόστος τόσο εδώ όσο με αγορά από έξω είναι τεράστιο.
Έτσι μετά από καλή ανάλυση βρήκα την εξής λύση:
Αγορά μεταχειρισμένης φιάλης CO2 2 κιλών με στρόφιγγα και με σπείρωμα ½’’ (in) με 30 € μόνο από κατάστημα πυροσβεστικών ειδών. Η φιάλη αυτή είναι για πυροσβεστήρες CO2 και ελπίζω αυτό να μην έχει καμιά αρνητική επίδραση στο ενυδρείο αν και από ότι με πληροφόρησαν εκεί και κάποιος άλλος χρησιμοποιεί ίδια φιάλη.
Αγορά και σύνδεση με την φιάλη χωρίς καμιά αναγκαία προσαρμογή, ενός ρυθμιστή από κατάστημα βιομηχανικών ειδών – αερίων κόστους 22 €.
Αγορά και σύνδεση ενός μικρού διαφανούς δοχείου σαν αυτά που χρησιμοποιούνται στα ιατρικά αέρια για να μετρώ τις φυσαλίδες με αμελητέο κόστος πιστεύω.
Και τέλος με σωληνάκι πάλι το αέριο θα μπαίνει στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου ώστε να διαχέεται τέλεια στο νερό.
Δηλαδή με ένα συνολικό κόστος περίπου 60 € θα έχω πιστεύω αρκετό CO2 για μερικούς μήνες.

Θα ήθελα την γνώμη σας και ειδικότερα αν η χρήση φιάλης για πυροσβεστήρες εγκυμονεί κίνδυνο δηλητηρίασης για τα ψάρια μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01448 seconds with 11 queries