Θέμα: Γέννα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-04-09, 08:42
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Βασίλη.

Το "μεγάλο" είναι 200 λίτρα και έχει 9 ψαράκια. Τρέχει από τον Δεκέμβριο και μέχρι τώρα είχα ήδη 2 γέννες ( + αυτήν που περιμένω τώρα!!!!) και όλα αυτά από μία μόνο θηλυκιά. Στην πρώτη, κανένα ψαράκι από τα 10 που γεννήθηκαν δεν επέζησε αλλά τα κράταγε για 30+ ημέρες (πρωτάρα και η μάνα και εγώ ). Στην δεύτερη όλα επέζησαν (και τα 20 ).

Τώρα δεν ξέρω πόσα θα κάνει.... ελπίζω όχι πολλά γιατί δεν βρίσκω που να τα δώσω πια...

Άνθρακα είχε μέσα το μικρό φιλτράκι όταν το αγόρασα. Αν δεν κάνω λάθος αφαιρεί την αμμωνία ή κάτι παρόμοιο και είναι χρήσιμο στο στρώσιμο. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου όμως και θα βάλω μακαρόνι. Να πάρω λίγο από το "μεγάλο" ενυδρείο?

Και για τα νεογνά απ' ότι βλέπω από αυτά που λές, πρέπει να βάλω και δεύτερο διχτάκι-γεννήστρα διότι το 50ριν είναι ακόμη άστρωτο.

Και πρέπει να μιλήσω στον αρσενικό για την αντισύλληψη διότι μας έχει βάλει σε μπελάδες....
-------------------------
άλλο ένα ερώτημα:

πόσο πρέπει να μεγαλώσουν τα μικρά Labido, πριν τα βάλω στο βασικό ενυδρείο μαζί με τα ενήλικα? Τώρα είναι 1,5 - 2 εκατοστά (δύο μηνών).

Στο βασικό ενυδρείο έχω 3 Labido, 1 Socolofi, 2 Melanochrimis Exasperatus (μάλλον), και 1 Scianochromis Fryeri.

ευχαριστώ για τις πολύτιμές συμβουλές όλων σας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CostasD : 23-04-09 στις 08:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 11 queries