Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 02-07-16, 09:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Οι τιμές.που θέλω πιάνονται μέσα σε 24 ώρες και εννοείται ότι στο βαρέλι η τύρφη βρίσκεται σε φιλτρο με μεγαλη ροή. Να την αφήσω περισσότερο χρόνο το έχω δοκιμάσει αλλά ακόμα και σε 4 μέρες οι τιμές εκεί που έχουν πέσει, εκεί μενουν, παρακάτω δε πάνε. Από την Πέμπτη μέρα αρχίζει η άνοδος του pH οπότε είναι και άσκοπο να την κρατάω πολλές μερες. Δε μπορεί την Πέμπτη μέρα να ανεβαίνει κατακόρυφα το ph και μετά να ξαναπέσει πάλι κατακορυφα και αν αυτό γίνει, σε πόσες μέρες; Δε μπορώ να επεξεργαζεσαι νερό για 10 μέρες για να κάνω αναπλήρωση στο ενυδρείο γιατί αυτές τις 10 μέρες θα μου έχει εξατμιστει όλο αλλά θα έρθει και η Κυριακή για την καθιερωμένη αλλαγή νερού. Το πρόβλημά μου λοιπόν αν κατάλαβες, δεν είναι να.πετυχω καλές τιμές.στο νερό αλλαγής αλλά στο νερο αναπλήρωσης το οποίο θα πρέπει να μένει αποθηκευμένο στο βαρέλι επί μια εβδομάδα ώστε κάθε μέρα να συμπληρωνω και λίγο μέχρι την Κυριακή που θα γίνει η αλλαγή νερού. Αυτό το νερό δε ξέρω πως να το διατηρήσω με χαμηλές σκληρότητες. Γνωρίζω ότι και έτσι σπουδαία δουλειά δε κάνω μιας και το νερό αναπλήρωσης πρέπει να έχει μηδενικές σκληρότητες αλλά ΑΟ δε θα χρησιμοποιήσω ξανά για λόγους που έχω εξηγήσει πολλές φορες (δες σε θέματα που έχω ανοίξει περί αυτού). Δε βοηθάει η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου και το νερό αλλαγής το συγκεντρώνω σε μια μέρα. Είχα παλιότερα και ο λόγος που τότε άλλαξα το φυτεμένο και πήγα σε αφρικάνικο, ήταν ότι δεν ήθελα να χρησιμοποιω τύρφη ενώ η ΑΟ μου έβγαζε την πίστη. Την πούλησα και ησύχασα. Να αγοράσω τώρα ΑΟ μόνο για αναπληρωση, δε νομίζω ότι αξίζει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01426 seconds with 11 queries