Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-10-11, 12:50
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν μας αναφέρεις την ποσότητα και την συχνότητα των λιπασμάτων...
Μου είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα της black hair παλιότερα. Αυτό που έκανα είναι να μειώσω τη δόση σιδήρου δραστικά, όχι τελείως, και ελάχιστα τα υπόλοιπα λιπάσματα. Από κει και πέρα με τις αλλαγές, όπως προανέφεραν και οι υπόλοιποι, θα βοηθήσουν να ισορροπήσει. Στη δική μου περίπτωση έκανε 1+ μήνα να καθαρίσει. Δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις...
Είμαι αντίθετος στο να κόψεις τελείως τα λιπάσματα, γενικά οι απότομες αλλαγές δεν κάνουν ποτέ καλό. Όπως επίσης και οι πολύ αραιές, χρονικά, προσθήκες λιπασμάτων και σε μεγάλες ποσότητες. Είναι προτιμότερες οι πιο συχνές, τακτικές και σε μικρότερη ποσότητα. Πάντα μιλάω με βάση τη δική μου εμπειρία.
Προτείνω να μειώσεις τον σίδηρο στο απολύτως ελάχιστο κι αν δεις πρόβλημα τον αυξάνεις λίγο. Και το flourite και το Volcanit περιέχουν σίδηρο που είναι απίθανο να τον έχουν απελευθερώσει όλο σε 2,5 μήνες. Επίσης είναι και τα 2 πορώδη, οπότε απορροφούν αρκετά από τα συστατικά των λιπασμάτων.
Ένα άλλο που θα σου πρότεινα είναι να ανεβάσεις και την φωτοπερίοδο σταδιακά, εφόσον είναι αρκετά φυτεμένο το ενυδρείο σου και έχει παροχή CO2.
Πιστεύω ακόμη, μιας και το ενυδρείο σου λειτουργεί 2,5 μήνες, ότι δεν έχει βρει ακόμη την ισορροπία του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01367 seconds with 11 queries