Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-11-15, 15:03
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια σκεψη να κανω επειδη δεν ξεκολλαω απο το φυτεμενο...μετα απο 10 κ πλεον ετη μαλλον η ''μαγκια'' ειναι να μπορεις να βαλεις φυτα αργης αναπτυξης ωστε να μην εχεις τα χερια σου καθε 5 μερες μεσα στο νερο.Ειλικρινα το πιστευω αυτο.Ισως το πραγματοποιησω και σας ζητησω να μου υποδειξετε τετοια φυτα
Να και δυο φωτο αυτη τη στιγμη...
Ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό είχα κι εγώ πριν τρία χρόνια μιας και για να κρατήσω τον "κήπο" μου έπρεπε όχι μόνο να βάζω χέρια συχνά αλλά μου έπαιρνε και πολύ χρόνο η τακτοποίησή της πρασινάδας....
Κατ'αρχάς περιόρισα τον αριθμό των διαφορετικών φυτών που είχα αυξάνοντας όμως τον όγκο όσων παρέμειναν. Επέλεξα να κρατήσω μόνο αργής και μέτριας ανάπτυξης φυτά. Eβγαλα όσα μεγαλώνουν άναρχα (πχ τα είδη της hygrophila) και δεν άφησα κανένα φυτό γρήγορης ανάπτυξης.
Κάποιοι θα πουν για ισορροπία μεταξύ των "ταχυτήτων" αλλά ένα ώριμο ενυδρείο όπως το δικό σου θα βρει νέες ισορροπίες γρήγορα, ειδικά απο την στιγμή που έχεις εμπειρία σε φυτεμένα και ξέρεις να τα χειριστείς...
Αν σκέφτεσαι όντως να κάνεις κάτι τέτοιο, γίνεται εύκολα. Φυτά που μπορείς να βρείς για να το κάνεις, υπάρχουν πολλά. Αν το αποφασίσεις, πόσταρε να σου πω τι πιστεύω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις...

σσ: Αν θα πας σε ένα ενυδρείο με μικρότερες ταχύτητες, μην προσθέσεις τώρα κανένα άλλο φυτό, δεν υπάρχει λόγος....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries