Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 15-10-10, 11:16
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχετε δίκιο για την ψαρόσουπα, δεν έκανα καλές επιλογές...
το θεμα ειναι να το συνιδητοποιησεις και να κανεις σωστες επιλογες απο εδω και περα

τα σκαλάρια έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις! μου γράψατε και για αντίστροφη όσμωση, η οποία είναι.. ?
Εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις οσο αφορα το ρΗ , θα ζησουν και σε νερο βρισης αλλα δεν θα δεις χρωματα συμπεριφορες και προσδοκιμο ζωης , οσο εαν ζουν σε νερο κοντα στα στανταρ τους ! η Αντιστρωφη Οσμωση ειναι μια "μοναδα" που μεσω ημιδιαπερατων μεβρανων αφαιρει ουσιες και μεταλλα απο το νερο με αποτελεσμα να κατεβαζει το kh του νερου ,που συμπαρασιρει το ρΗ που ζηταμε εμεις !!!

το νερό τελικά θα το παίρνω από το θερμοσίφωνα χλιαρό, αυτό νομίζω είναι καλύτερο και αφού το αντιχλώριο δρά αμέσως τότε δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία.
Στα 60 λιτρα θα κανεις μια αλλαγη ,γυρω στα 30% ( 20 ~ λιτρα ) αν ειχες ενα δοχειο ωστε να το εβαζες εκει πρωτα να του εριχνες το αντιχλωριο και μετα να το εβαζες στο ενυδρειο θα ηταν ακομα καλυτερο ... Σε μικρα ενυδρεια οι αλλαγες στις παραμετρους του νερου γινονται γρηγοροτερα με αμεσες συνεπειες για τα ψαρια

το φίλτρο δεν το καθαρίζω σε κάθε αλλαγή, αλλά όταν το καθαρίζω με νερό του ενυδρείο που βγάζω, έχει άνθρακα σε τρυπητό σακούλακι τον οποίο πρέπει να αλλάζω κάθε μηνα?
Οχι δεν χρειαζεται ο ανθρακας ειναι για μια φορα ,στην αρχη αρχη και αργοτερα μετα απο θεραπεια
και το μαύρο σφουγγάρι το ξεπλένω ελαφρά.
(το φίλτρο ειναι αυτό που είχε το ενυδρείο magic jet)
Αν μπορεις να βγαλεις φωτο ;;; Γνωμη μου βρες ενα φιλτρο με μεγαλυτερο χωρο ....μου ακουγεται μικρο ..
Αλλά όταν το ξαναβάζω να δουλέψει το φίλτρο βγάζει πολλή βρωμιά.
Καλυτερο πλυσιμο, υαλομβαβακα εχει;;;;
Ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01880 seconds with 11 queries