Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-04-08, 08:56
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Question Γενικά για κιχλίδες

Έχω στη κατοχή μου ένα κοινωνικό ενυδρείο, στο οποίο έκανα τα πρώτα μου βήματα και τώρα απέκτησα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, διαστάσεις 180*60*70, το οποίο προοριζόταν για θαλασσινό, αλλά λόγο ελλείψεως κεφαλαίου θα γίνει ενυδρείο με κιχλίδες.
Το ενυδρείο είναι περίπου 750 λίτρα και θέλω να φτιάξω λίμνη malawi. Από αυτά που έχω διαβάσει θέλω μια φίλτρανση που να μου αποδίδει περίπου 4200λίτρα/ώρα.
Πέρα από αυτό θέλω να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να βάλω σε αυτό το ενυδρείο mbuna ή non mbuna. Είναι θέμα γούστου ή υπάρχουν και άλλες δυσκολείες.
Η επόμενη απορεία μου είναι τι πρέπει να βάλω στο έδαφος και πόσες πέτρες χρειάζεται?Από ότι έχω κατλάβει τα mbuna έλουν περισσότερες πέτρες, ενώ τα non mbuna μάλλον θα χρειαστούν 2 νησάκια στις άκρες και χώρο στη μέση για να κολυμπάνε.
Επίσης πως επηρεάζω τη σκληρότητα του νερού χωρίς αντίστροφη όσμωση. Υπάρχουν ταμπλέτες που μπορούν να μαλακώσουν τη σκληρότητα. Επίσης να διευκρινήσω ότι δε θα έχω φυτά, άρα υποθέτω ότι δε χρειάζομαι σύστημα CO2. Σωστά?Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι προς το παρόν 2Τ8 39watt. Χρειάζονται και άλλες ή αυτό είναι οκ. Το ενυδρείο είναι σε αρχικό επίπεδο, οπότε όλα μπορούν να φτιαχτούν, αρκεί να γίνουν σωστά και όσο γίνεται οικονομικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries