Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 08-03-12, 15:33
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου ψυχακια pcy. Ονομα και πραμα.

Εχεις ανοιξει θεμα με πολλα σκελη και ειναι δυσκολο να αναγνωστει και να παρεις πολλες απαντησεις μαζι.

Για το fishroom φυσικα πρεπει να οργανωθεις για να ειναι και πιο εμφανισιμο και πιο λειτουργικο.
Λυσεις υπαρχουν και μπορεις να εχεις φανταστικο αποτελεσμα και στο θεαμα και στη λειτουργικοτητα, αρκει να γινει σωστη μελετη του χωρου σε σχεση με τα ενυδρεια που πρεπει να συντηρηθουν και τις παροχες (διαθεσιμο εξοπλισμο, παροχη νερου και αποχετευση).
Πρεπει να διευκρινιστει επισης ο σκοπος του fishroom.
Ειναι χομπιστικο fishroom (που εχει σκοπο κυριως το θεαμα και την παρατηρηση σε ενα χωρο "ψυχαγωγιας") ή ... "ημι-επαγγελματικο" (που δεν εχει σκοπο το θεαμα και την ανεση του χωρου αλλα κυριως τις αναπαραγωγες, αλλα και την παρατηρηση)?
Η απαντηση θα επηρεαζε κατα την αποψη μου το σχεδιασμο.

Για τα ενυδρεια καθεαυτου, επρεπε κατα την αποψη μου να ανοιξεις ξεχωριστο θεμα για το καθενα, να λυσεις πρωτα αυτα και μετα να οργανωσεις αναλογα το fishroom.

Οπως και να'χει, συγχαρητηρια για τον τροπο που αντιμετωπιζεις το χομπι.
Για σου κ σε εσενα φιλε δελτα!

Το τοπικ ανεβηκε αρκετα νωριτερα απο οτι υπολογιζα κυριως λογο του ενθουσιασμου μου για το ολο πραγμα που ετοιμαζω...
Καταλαβαινω οτι ειναι λιγο κουραστικο κ δεν γινεται να μου λυθουν ολες οι αποριες μου μια κ εξω...Περισσοτερο την ψυχολογικη υποστηριξη αναζητω προς το παρων μιας κ για ποιο συγγεκριμενα πραγματα θα μιλησω οταν τελειωσουν αυτα τα-προσωρινα-ενυδρεια, οταν δλδ θα βρισκομαι στην φαση να τα αντικαταστησω με τα diy που θα ειναι τετραδες (με κοινο σαμπ στην πλατη-κοινα φωτα,θερμοστατες κτλ)

Ακομα κ τωρα παντως μου δινονται ιδεες κ λυσεις οπου θα με βοηθησουν να τελειωσω ισως κ ποιο γρηγορα μιας κ το μυαλο μου πελαγωνει ωρες ωρες με ολα αυτα μπροστα μου, σε συνδιασμο κιολλας με την βιασυνη μου....καταλαβαινεις!!-Βιασυνη λογο ξεροκεφαλιας βεβαιως αλλα κ γιατι θα ηθελα να τελειωσω με τα πολλα πολλα πριν την εναρξη της καλοκαιρινης σεζον οπου δεν θα προλαβαινω ουτε να φαω!


Να πω οτι το fishroom εχει σκοπο να ειναι ΧΟΜΠΙΣΤΙΚΟ, για την δικη μου ευχαριστηση κ μονο! Βεβαια το οτι θα υπαρχουν γεννες ειναι ενα θεμα.....κ γιαυτο εχω κ τις γεννηστρες! Δεν ξερω γιατι αλλα δεν θελω να απομονωσω αρσενικα κ θηλυκα ξεχωριστα..το εχω κανει στο παρελθον αλλα δεν μπορω πω οτι το ευχαριστηθηκα κιολας..οποτε η φυση θα κανει αυτο που ξερει να κανει.......Εγω ομως απο εκει κ περα τι κανω?! Τα πεταω ή τα αφηνω στην μοιρα τους? Εγω λεω σε πρωτη φαση να γεμισω 6-7 ενυδρεια φιλων που προς το παρων εχουν ενλτερς.Μετα?! "τα σταματαω?!" τους περνω προφυλακτικα ή τα χωριζω εν ολιγης!?Δεν ξερω τι θα ηταν το σωστο πραγματικα.
Το οτι εχω σκοπο μερος απο τις γεννες να τις παω σε συγγεκριμενο* μαγαζι με οφελως καποια εκπτωση κτλ ΝΑΙ υπαρχει τετοιος σκοπος.Αλλα το να χαρακτηριστω "ημι-επαγγελματιας" ΟΧΙ αυτο Δεν το εχω σκοπο.

Βεβαια αν μπορουσα να πω με σιγουρια οτι Θα ΠΟΥΛΑΩ ψαρια κ ΘΑ Περνω ΧΡΗΜΑΤΑ απο τα ντοπια καταστηματα πχ απο αυτα τα 10-15 ειδοι που θα διατηρω - μπορει κ να το σκεφτομουνα (οχι οτι δεν το εχω σκεφτει δλδ ) Ποιος δεν θα ηθελε να κανει το χομπυ του -εργασια του κιολλας?!?!

Αλλα με την προϋποθεση παντα να γινουν ολες οι νομιμες διαδικασιες κ να γινει επιχειρηση κανονικη. Μολις τελειωσα τις σπουδες μου κ ειμαι ανεργος οπως κ πολλοι αλλοι.Δουλεια το καλοκαιρι εχω...τον χειμωνα οχι....... Αλλα Δεν νομιζω οτι μπορει να δουλεψει,σε τοσο λιγο κοινο, οποτε Δεν το σκεφτομαι πλεον καν.(Για εκτροφειο.....για κανα ενυδρειαδικο(οχι πετσοπ-πετσοπ) θα ψηνομουν αλλα....πολυ δυσκολες μερες περναμε κ δεν με βλεπω....)

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω....λεω τις σκεψεις μου οπως ακριβως ειναι στο μυαλο μου...Σεβομαι τα ζωντανα που διατηρω κ δεν ειμαι απληστος.Στο μαγαζι θα πανε μονο οσα ψαρια μπορουν να φιλοξενηθουν στα ενυδρεια του-Αξιοπρεπως.Μεχρι να φυγουν κ απο εκει.

*Δεν καναμε μαζι φανταροι με τον τυπο αλλα ειμασταν μαζι σχολειο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02052 seconds with 11 queries