Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 06-06-16, 17:38
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

περιμενε και εμπειροτερους,, δεν εχω ασχοληθει με τ5 .. στην θεση σου ,
για mid tech ας πουμε, θα υπολογιζα μισο wat ανα λιτρο,και θα εβλεπα στην πορεια πως θα πηγενε. Επισης θα εψαχνα να βρω ποσα λουμεν ειναι οι τ8 μου, και ποσα λουμεν θα ειναι οι τ5 .. και καπως ετσι θα εκανα την συγκριση.. απο οτι εχω διαβασει εχουν αρκετα μεγαλυτερες αποδοσεις απο τις τ8 , οποτε μπορει να δοκιμαζα και λιγοτερο απο μισο βατ ανα λιτρο.. αν εχεις μπουκαλα co2 φανταζομαι πως οπως και να κατσει , θα βρεις την ισοροπια. ομως βασισου στα λουμεν της καθε λαμπας και οχι στα βατ.σε μετρο συγκρισης παντα με αυτες που εχεις τωρα. Ευοσον δεν εχω τ5 για να συγκρινω με τ8 δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω

υγ1 μισο βατ ανα λιτρο ισως ειναι και πολυ.. πρεπει να βρεις τα λουμεν η να βρεις αντιστοιχεια βατ ανα λιτρο για τ5..

υγ2 με δεδομενο και τις λεντοταινιες, ισως να δοκιμαζα με 2 λαμπες αντι για 3 αρχικα και θα το εβλεπα πειραματικα. πιστευω πως οσο πιο δυνατες και να ειναι με 2 λαμπες θα εισαι μεσα στα ορια του ενυδρειου σου, χωρις να πρεπει να αλαξεις ολο το προγραμμα σου.(μαλον θα κατσουν δηλαδη στο προγραμμα που εχεις ειδη απο το οποιο εχεις βγαλει το συμπερασμα πως χρειαζεσε κατι παραπανω απο φωτισμο..)

μπορει να το σκεφτομαι και λαθος , οποτε ας περιμενουμε καποιον εμπειροτερο να με διορθωσει, ωστε να δω αν εχω σωστη λογικη στον τροπο που υπολογιζω :P
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries