Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-10-12, 16:49
Jimakos Ο χρήστης Jimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2011
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Για να ξεκαθαρίσω κάτι, ρωτάω για 2 υλικά, την άμμο για διακόσμηση ενυδρείου για κιχλίδες και ένα υλικό για μέσα στο φίλτρο.
Τελικά μάλλον η απάντηση βρίσκεται μπροστά στα μάτια μου.
Από ότι φαίνεται καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η άμμος φίλτρου πισίνας είναι ιδανική και για άμμο διακόσμησης ενυδρείου αλλά και για υλικό φίλτρου. LOL


-------------------------
Συγνώμη έκανα λάθος, είναι 180 λίτρα και όχι 200 και βασικά είναι το Juwel vision 180 (92x41x55cm) αλλά το juwell φίλτρο χάλασε και το έβγαλα όλο το κουτί από μέσα.
To Fluval 205 που έχω γυρνάει 680 λίτρα την ώρα. Αρκετά δεν είναι?

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει ακούσει κανείς ποτέ για άμμο φίλτρου πισίνας, και σε άλλους που το λέω τίποτα. Σε ξένα Site αναφέρεται πάρα πολύ. πχ:
http://www.cichlid-forum.com/article...r_sand_pt1.php
Και εμένα το δήγμα μου είναι ακριβώς σαν το μεσαίο πάνω κουβαδάκι (pool sand) στην φωτογραφία.
Εντωμεταξύ βρίσκω 25Kg άμμο πισίνας με 10€.

Πάντως επειδή πήγα και πήρα δήγμα από την άμμο πισίνας θα έλεγα ότι ο κόκκος φαίνεται να κυμαίνεται από 0,5 - 2mm στο ίδιο σακί. Εχει κόκκους μέσα και με άλλα χρώματα αλλά ελάχιστους και φαίνεται ιδανικό πραγματικά.
Για άμμο παραλίας και πάλι έχω διαβάσει διάφορα με το αλάτι και διάφορα που κουβαλάνε και τα βγάζουν στην πορεία άρα καλύτερα να μην μπω σε περιπέτειες αν και πολλοί λένε ότι είναι τέλεια λύση πραγματικά, έτσι και αλλιώς θέλω να δοκιμάσω λευκή άμμο που το έχω άχτι οπότε...

Όσο για τα ψάρια σκέφτομαι κιχλίδες αφρικάνικες αλλά στην Κέρκυρα που ζω είναι λίγο δύσκολο να έχω μεγάλη ποικιλία στα μαγαζιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jimakos : 30-10-12 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries