Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-12-04, 21:53
nikolaos_81 Ο χρήστης nikolaos_81 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Άσχετος-κατασκευή ενυδρείου.

Γεια σας. Είμαι νέο μέλος. Σήμερα γράφτηκα. Εδώ και μια-δυο βδομάδες μου κόλησε η ιδέα να ασχοληθώ με το ενυδρείο. Αποφάσισα όμως να το φτιάξω εγώ γιατί έτσι το απολαμβάνεις καλύτερα. Και γι' αυτό έχω πολλές απορίες-ερωτήσεις.
1) Σκέφτομαι σαν διαστάσεις το 100-40-50 (Μ-Π-Υ) ή εναλλακτική λύση 80-40-50.
2) Σκέφτομαι να το φτιάξω συνδιασμό γυαλιού και ξύλου. Δηλαδή για πάτο να βάλω ξύλο και πλάτη πάλι ξύλο. Στις 3 πλευρές να μπεί τζάμι και καπάκι ξύλινο. Θα έχω καλή εφαρμογή? Θα κρατήσει το ξύλο για μεγάλο χρονικό διάστημα?
3) Τί πάχος γυαλιού να βάλω σε αυτήν την περίπτωση και τί πάχος στην περίπτωση που το φτιάξω εξ΄ολοκλήρου με γυαλί?
4) Διάβασα κάτι για κόντρες. Τί είναι και πού τοποθετούνται? Υπάρχει καμιά φωτογραφία να δώ? Είναι πάντα απαραίτητες?
5)Για φωτισμό δε θέλω να βάλω κάτι σε "άσπρο". Έχω δει κάτι σε μπλε, κόκκινο. Βασικά θα μου άρεσε να είναι λίγο "σκοτεινό" το ενυδρέιο.
6) Θέλω να βάλω και φυτά σε συνδιασμό με background από φελιζόλ που είδα σε μια σελίδα. Αν βάλω πραγματικά σίγουρα θέλει ειδικό υπόστρωμα και όχι βότσαλα από την παραλία όπως έχω σκεφτεί να βάλω. Σωστά? Υπάρχει περίπτωση να μεγαλώσουν περισσότερο απ' όσο θα υπολογίζω με αποτέλεσμα να μου "κρύψουν" το ενυδρείο?
7) Υπάρχει καμιά σελίδα με σχέδια για το πώς να φτιάξεις ενυδρείο βήμα-βήμα ή απλά βάζουμε τη φαντασία μας?
Σκέφτηκα να βάλω μέσα πιράνχας ή άλλα άγρια ψάρια αλλά μου λένε ότι το ένα θα τρώει το άλλο. Σαν εναλλακτική λύση μου πρότειναν να βάλω ένα δυχτάκι και να το φτιάξω έτσι ώστε να φένεται πραγματικό και να χωρίσω το ενυδρείο στα δύο ώστε να αποφύγω τις "συγκρούσεις"

Σας κούρασα ε? Τί να κάνω που είμαι άσχετος? Όλοι από κάπου ξεκινάνε.
Περιμένω τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries