Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 03-06-13, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φύτεμα το ψάχνω αλλά από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας σχετικό post, το υπόστρωμα θέλει προετοιμασία κανα δίμηνο, οπότε μάλλον από Σεπτέμβρη, αν θα επανέλθω σε αυτό γιατί -όπως και σε όλα τα υπόλοιπα έχω ποοοολλές ερωτήσεις )

Μετρητές θα αγοράσω μέσα στη βδομάδα. Σαν αντιστάθμισμα προσπαθώ και αλλάζω νερό αρκετά συχνά (κάθε 3 μέρες το 1/4 του ενυδρείου ). Πάντα αποχλωριωμένο και σε θερμοκρασία δωματίου κανα 2ωρο. Θυμάμαι ότι όταν ήμουν εγώ μικρός αποχλωριώναμε σε μπουκάλες πλαστικές του νερού από το προηγούμενο βράδυ, αλλά τώρα μου είπαν ότι είναι οκ ακόμα και να το ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο...

Πω πω, το πήρα μονότερμα... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια.
Δεν χρειαζεται υποστρωμα για τα ευκολα φυτα, και τετοια σου προτεινω να βαλεις.
Αργοτερα αποφασιζεις αν θελεις να μπλεξεις με μπουκαλα co2 και λιπασματα (δεν φτανει το υποστρωμα λιπανσης) που θελουν τα πιο δυσκολα φυτα.
Εδω θα δεις ποια ειναι ευκολα. (οποιο λεει απαιτησεις μικρες και ελαχιστες)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
Απλα τα βαζεις και οποιο ζησει εζησε.
Αν ειναι γρηγορης αναπτυξης (γραφει στο φυτο "Ρυθμός ανάπτυξης"), θα ρουφαει πολλους ρυπους αλλα θα θελει και συχνο κλαδεμα.
Καλο για τα ψαρια ενος νεου ενυδρειου, αλλα και το πολυ ανακατεμα δεν ειναι καλο.
Βαλε γρηγορης στην αρχη και μετα κρατα τα αργα φυτα ή βλεπωντας και κανωντας.

Να σου πω κι εγω στο παλιο τροπο αποχλωριωσης το εχω γυρισει πια
Προλαβαινει και το νερο να ζεσταθει


Παράθεση:
και επειδή η συμφωνία είναι ότι το ενυδρείο θα είναι ευθύνη της μικρής -εγώ θα παρεμβαίνω στο βαθμό που μπορώ, προληπτικά για να μη θρηνήσουμε κανένα ψάρι άδικα και να τις δείχνω φυσικά στην αρχή
Χαχαχα μας τα'παν κι αλλοι.
Φαινεσαι απο χιλιομετρα.
Μιλαμε για πολυ καψιμο το ενυδρειο αν αρχισεις τη μελετη (γιατι για να μη θρηνεις ψαρια αδικα, μονο με μελετη γινεται).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01651 seconds with 11 queries