Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-09-10, 09:25   #1
απορίες ενός αρχάριου
agapanthos
Member
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος 20-09-10, 09:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλή σας μέρα και πάλι κάποιες ακόμα απορίες. Ο πετσοπάς μου είπε ότι κατά τις αλλαγές νερου που μου τις προσδιόρισε 1 κάθε 15 με 20 μέρες τι στιγμή που μου πούλησε ενα 20 λίτρο με 2 χρυσόψαρα μέσα ο αθεόβοβος μου είπε ότι θα πρέπει κάτα τις αλλαγές να βγάζω τα ψαράκια έξω από το ενυδρείο και να τα βάζω σε έναν καθαρό κουβά με αποχλωριομένο νερό μέχρι να τελειωσω την αλλαγή. Αυτό είναι σωστό? Επίσης μου είπε ότι επείδη είναι μικρό το ενυδρείο δέν χρειάζεται σκούπα βυθού αλλά μια φορά το μήνα βγάζω όλο το νερό του ενυδρείου και καθαρίζω με μια κρισάρα το χαλίκι του (δεν έχω βιολογικό φίλτρο αλλά μόνο μηχανικό και άνθρακα) είναι σωστό και αυτό? Στην ερώτησή μου δε γιατί δεν έχει και βιολογικό μου είπε ότι μικρό το ενυδρείο και δεν υπάρχει χώρος στο φίλτρο και για βιολογίκο. Επειδή όπως έχω αναφέρει θα προμηθευτώ άμεσα ένα νέο ενυδρείο 120 λίτρων και θα κάνω δώρο και σε ένα φίλο μου ενα μικρότερο των 60 και επειδή για το 60άρι μου είπε ο καταστηματάρχης ότι και αυτό το εσωτερικό φίλτρο είναι μικρό για να χωρέσει και των 3 ειδών τα φίλτρα και πρέπει να επιλέξω μεταξύ χημικού και βιολογικού και επειδη δέν θέλω να πάρω στο φίλο μου κάτι που δεν θα το χαρεί ποια είναι η άποψη σας? Οσο αφορά στο δικό μου σκέφτομαι να πάρω εξωτερικό φίλτρο μου να συνδυάζει μέσα και τα 3 είδη φίλτρων. Και κάτι τελευταίο με τί φυτά μπορώ να συνδυάσω τα χρυσόψαρα όσο γίνεται κάποιο είδος για αρχάριο που να απαιτεί όχι τόσο μεγάλη φροντίδα. Ευχαριστώ και συγνώμη για το χειμαρώδες του θέματός μου.
Εμφανίσεις: 3209
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 12 queries