Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 07-04-04, 21:28
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

για lasal :

1. Αυτό έκανα
2,3,4,5. Ε, ναι αυτά εννοούνται

Το απεσταγμένο όντως το ξέχασα Το μέτρησα όμως σήμερα, μου δίνει 7,1.

Τον αισθητήρα τον ξεπλένω μετά από κάθε μέτρηση (το γράφει έλλωστε με μαύρα έντονα γράμματα στις οδηγίες χρήσης).

GH βρύσης = 15
ΚΗ βρύσης = 12
pΗ βρύσης = 8,2

GH ενυδρείου = 16
ΚΗ ενυδρείου = 13
pH ενυδρείου = 8,2 (σήμερα... Πριν δυο-τρεις μέρες ήταν 8,1, μετά από καμμιά βδομάδα μάλλον θα ανέβει πάλι στο 8,4 - όπως έκανε τον "κύκλο" του με τη προηγούμενη φιάλη CO2). Αν αφαιρεθεί το διοξείδιο, πάει στο 8,5.

Οσο για την τύρφη, είναι απλά μια δοκιμή για να πάρω μια ιδέα πόσο περίπου θα αλλάξει τις παραμέτρους του νερού, και με τι ποσότητα ανακατέματος με νερό βρύσης θα "βγεί" το pH που θέλω.
Για παράδειγμα, σήμερα το 15λιτρο που έχει τη τύρφη, έχει pH=6,9, GH=12, KH=10. Ναι, δεν είναι ο σωστός τρόπος να αφήνω τη τύρφη να κάθεται, αλλά στο περίπου δε θα μου δώσει μια ιδέα ?
Θέλω τώρα να ανακατέψω 5 λίτρα "νερό τύρφης" με 5 λίτρα νερό βρύσης και να κάνω μετρήσεις στο μίγμα.
Μετά να ανακατέψω άλλα 5 λίτρα "νερό τύρφης" με 10 λίτρα νερού βρύσης και να ξανακάνω μετρήσεις,
Και ανάλογα με τα αποτελέσματα, τα υπόλοιπα 5 λίτρα του "νερού τύρφης" θα ανακατευτούν με χ λίτρα νερού βρύσης.
Ολη αυτή η μαζοχιστική διαδικασία, είναι για να πάρω μια ιδέα πως περίπου επηρεάζεται το pH με τα ανακατέματα των νερών, ωστε στην μεθεπόμενη αλλαγή το "νερό τύρφης" που αυτή τη φορά θα βγεί κανονικά από φιλτράρισμα να είναι περίπου τόσο όσο χρειάζεται και να ανακατευτεί με περίπου τόσο νερό βρύσης ωστε αυτό που τελικά θα μπεί στο ενυδρείο να μή ρίξει το pH πάνω από 0,2 (αντε 0,3).

Τα 'γραψα κάπως μπερδεμένα... πλησιάζει και το Πάσχα και μόνο για πειράματα δεν είμαστε... τέλος πάντων, θα δούμε
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries