Θέμα: Μωρό!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-10-08, 10:56
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Μωρό!



Έζηζα μια συγκινητική στιγμή πριν λίγο όταν, αλλάζοντας τον υαλοβάμβακα του φίλτρου μου (ομολογώ ότι το'χα ξεχάσει πως ήθελε άλλαγμα, είχε γίνει χάλια) άφησα για λίγο την αντλία χωρίς τις προεκτάσεις του στόμιού της και για λίγα δευτερόλεπτα έβγαλε νερό με μεγάλη πίεση πάνω στο κερατόφυλλό μου... Αφού τα ξανάβαλα όλα και έκλεισα το καπάκι, είδα στην άλλη πλευρά του ενυδρείου ένα μικτό μαυριδερό ψαράκι, το οποίο, αφού με επιδεξιότητα απέφυγε μια επίθεση από μια θηλυκιά, κολύμπησε προς το φυτό και ξαναχώθηκε στη βάση του. Τώρα δεν το βλέπω πια αλλά έμοιαζε να είναι πάνω από 3 ημερών.

Πως μπορώ να το ταίσω με σκόνη χωρίς να του τη φάνε τα άλλα; Κι αν ρίξω το φαγητό πάνω στο κερατόφυλλο μετά θα πάνε οι άλλες οι λυσσασμένες και θα το φάνε, και μπορεί να φάνε και το μωρό...

Στο μεταξύ η αμμωνία έχει παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα αλλά ακόμα δεν έχει μηδενιστεί. Νιτρώδη δεν έχω καθόλου, νιτρικά απειροελάχιστα (<5). Έβαζα και το φάρμακο και απόψε που θα το σταματήσω (ο άρρωστός μου δεν φαίνεται να συνήλθε αν και επιβιώνει) και θα αλλάξω νερό λογικά πρέπει να βάλω και το φίλτρο άνθρακα, όπως διάβασα αλλού...

Ελπίζω μόνο να τα καταφέρει το μικράκι!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries