Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 29-06-16, 20:24
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παιδιά αν και να σας πω την αλήθεια το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν το φως, γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο 0,6 και άλλο γύρω στο 1 w/λίτρο έχω αρχίσει κάπως να αναθεωρώ για το πόσο αυτό θα βοηθήσει.

Διάβασα περίπτωσεις που η μείωση δεν έκανε τίποτα αλλά κυρίως αυτό που με οδηγεί σε αυτό το σκεπτικό είναι πως παρατηρώ ιδιαίτερη αύξηση αυτής της άλγης ακόμα και τις βραδινές ώρες.

Ο φίλός παραπάνω που διατηρεί τα Lowtech είπε κάτι το οποίο διερευνώ. Τα νιτρικά..

2-3 μέρες μετά την αλλαγή και μετράω καμία 20αρια νιτρικά. Μου φαίνονται πολλά για 3 ημέρες μετά από αλλαγή 50-60%..

Σε αυτό το κομμάτι, επειδή δεν ταιζω πολύ αλλά λίγο 1 φορά την ημέρα , υποψιάζομαι το υπόστρωμα μου που είναι ενεργό.
Πιθανότατα αυτό βγάζει πολύ αμμωνία και κατά συνέπεια μαζεύει νιτρικά το ενυδρείο. Ξέρω πως το υπόστρωμα αυτό θέλει αλλαγές νερού αλλά πόσες; Το ADA πχ σου λέει ξεκάθαρα πως κάνεις 2-3 αλλαγές νερού την εβδομάδα μεγάλες για 40 μέρες. Το ίδιο και η τρόπικα. Στο δικό μου αυτό δεν ήταν ξεκάθαρο.

Σήμερα έκανα μία δοκιμή και έβαλα στο φίλτρο purigen. Η κίνηση μου ίσως είναι λάθος αλλά το είχα πρόχειρο από παλια και το purigen γενικά ελέγχει τα νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα. Το έβαλα πιο πολύ για να τεστάρω πως θα συμπεριφερθεί η άλγη στα χαμηλά νιτρικά και να δω αν τρέφεται από αυτά..

Πειράματα κάνω όπως καταλαβαίνετε για να προσδιορίσω από τι τρέφεται το πρόβλημα μου.

Επίσης, ξεκίνησα παράληλη χρήση excel μαζί με τη μπουκάλα και σκέφτομαι να ρίξω για 1 εβδομάδα, την κανονική δόση για τα λίτρα μου να δω αν και αυτό θα αποτελέσει μία λύση στο πρόβλημα.

Περίεργα πράγματα γενικά παιδιά. Περίεργη άλγη και με πολύ μεγάλη όρεξη. Θέλω να πω μεγαλώνει με τόσο υψηλούς ρυθμούς που θα με βγάλει Knock out από την συντήρηση που χρειάζεται.

Όλες οι ιδέες καλοδεχούμενες.

Το επόμενο βήμα είναι πάντως το φως να ξέρετε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01768 seconds with 11 queries