Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-06-16, 00:21
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Μερικές φωτογραφίες μαζί με μία παρουσίαση του ενυδρείου θα βοηθούσε.
Καλησπέρα ,

Αναφέρω αναλυτικά τα στοιχεία.

Ενυδρείο 96 μοικτά λίτρα

80 χ 30 χ 40

3 λάμπες 24w Τ5, 2 τ5 ΗΟ daylight & 1 freshpowerplants eheim ροζ 4000k

υπόστρωμα: Prodibio aquagrowth soil ενεργό υπόστρωμα

Φυτά hemianthus cuba, pogostemon helferi, fissidens fontanus, alternanthera red ruby, alternanthera mini, peakok moss, cabomba furcata, rotala wallichi
Σύντομα στο setup θα ενταχθούν staurogyne repens, ludwigia perennis και κάποια crypts μεσαίας δυσκολίας.

Το υπόστρωμα μου είναι γύρω στα 8 εκατοστά μέσο όρο με κάποια υψώματα στα πλάγια που μέχρι και χτες φτάνανε τα 17 εκατοστά. Κατάφερα με κάποιον τρόπο και μείωσα λίγο το ύψος τους.

Απόσταση λάμπας από την επιφάνεια 10 εκατοστά γαντζωτά.

Ζωή στο ενυδρείο : 9 cardinal tetra, 2 oto, 5 amano

Διακοσμητικά: ρίζα, μοπάνι, 2 μικρές πέτρες ΑΤΛΑΣ μη ασβεστολιθικές από χωματεχνική.

Ph γύρω στο 6 6,3
ΚΗ 2,5-2,8
gh 4


Περιγραφή προβλήματος:

Το ενυδρείο λειτουργεί 40 ημέρες. Ξεκίνησε απροβλημάτιστα για 10 ημέρες μέχρι που προέκυψε αυτή η καφέ τριχοειδής άλγη. Σαν διατομική άλγη αλλά τρίχα. Αφαιρούσα, ρούφαγα την επόμενη μέρα εκεί και ακόμα περισσότερη.
Το πρόβλημα αυτό ξεκίνησε πιθανότατα από την μείωση που είχα κάνει στο co2 γιατί πίστευα πως τα ψάρια μου αντιμετώπιζαν κάποιο πρόβλημα πιθανότατα εσφαλμένα..

Πριν από 2 ημέρες, έκανα εντατικό καθαρισμό , καθάρισα φίλτρο , έριξα excel με την αλλαγή νερού και αύξησα το διοξείδιο μου κατακόρυφα.
Για 1 ημέρα πίστεψα πως την κερδίζω έως σήμερα που άρχισε πάλι να καβαλάει το ενυδρείο.

Την χτεσινή μέρα το μόνο που είχα κάνει ήταν λίπανση με Κάλιο και σίδηρο.
Σήμερα με χαιρετάει ξανά φανταχτερή φανταχτερή.. Να φταίει το σίδηρο; Πίστευα πως το σίδηρο δεν θα σχετίζεται με αυτή την άλγη ειδικά στην ποσότητα που ρίχνω εγώ (μισό Ml).

Άλλη μία παρατήρηση που έχω κάνει είναι πως σηκώνω αρκετά νιτρικά. Κάνω αλλαγή 50-60% και στις 3 ημέρες μετράω 10-20 νιτρικά. Μήπως αυτά είναι η δυναμή της;
Για αυτά τα νιτρικά παιδιά μάλλον φταίει το υπόστρωμα που απελευθερώνει και λειτουργεί κάπως σαν το ADA και θέλει αλλαγές νερού. Μέχρι να ηρεμήσει νομίζω πως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αλλαγές και να ταίζω λιγότερο τα ψαράκια.

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες.

Το iwagumi Που σας επισυνάπτω είναι ένα άσχετο ενυδρείο αλλά δείχνει πολύ χαρακτηριστικά την ίδια άλγη που έχω και εγώ.

Οι άλλες φωτό περιλαμβάνουν το ενυδρείο το δικό μου αλλά δεν φαίνεται τόσο καλά γιατί είναι τραβηγμένες όταν είχα κάνει καθαρισμό.

Να σας πω πως από τις φωτογραφίες έχουν αλλάξει διάφορα γιατί στην προσπάθεια μου για συντήρηση έκανα πολύ trimming και συμμάζεμα. Τα φυτά δείχνουν οκ παρόλο που ακόμα δεν έχω καταφέρει να ακολουθήσω πρόγραμμα λίπανσης συστηματικό.

Σας ευχαριστώ πολύ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2895.jpg
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  117,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2894.jpg
Εμφανίσεις:  528
Μέγεθος:  74,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_02066.jpg
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  69,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02150 seconds with 12 queries