Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-08-17, 23:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drogi Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Κλεόβουλε .Τα διαβασα τα λινκ που μου εστειλες.
Το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο που μου ειπες για το φιλτρο..το ενυδρειο εχει υψος 50 cm. αντε εγω να το γεμισω μεχρι τα 35 για να μην κανει καμια πτωση η χελωνα.. το φιλτρο που αναφερα, eheim 600 θα ειναι εξω απο το ενυδρειο , οποτε γιατι με ενδιαφερει η σταθμη του νερου?Δεν θα μπορει να λειτουργήσει σωστα?Το διαλεξα επίτηδες επειδη μου ειπανε οτι το φιλτρο σε χελωνα θα πρεπει να γυρναει τουλαχιστον 5 φορες τα λιτρα της..μια χαρά φίλτρο είναι αλλά επειδή ακριβώς η στάθμη σε χελωνιέρες είναι χαμηλή υπάρχει κίνδυνος αν πέσει περισσότερο για κάποιο λόγο-πχ εξάτμιση-να ξενερίσει και να κάψει την αντλία. Αν το προσέξεις αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα.
-------------------------
οσο για τα λιτρα, το ξερω οτι θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 200+, αλλα δεν χωραει τετοιο ενυδρειο πουθενα στο σπιτι, με το ζορι και το 180.Δεν εχω αλλη λυση, ολοι μου λενε να παω να την αφησω σε καποια λιμνη αλλα ουτε να το συζητήσω
Κάτι σαν κι αυτούς που σου λένε άφησε την σε κάποια λίμνη έχουν προξενήσει τεράστιο πρόβλημα σε ενδημικά είδη, με τις χελώνες που "ξεφορτώθηκαν" απερίσκεπτα στη φύση. Γι αυτό λέμε σε όποιον σκέφτεται να φιλοξενήσει παρόμοια είδη (που έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις χώρου, διατροφής κλπ) να το αποφύγει. Εσύ που έχεις κληρονομήσει αυτό το ζωντανό και το αγαπάς, προσπάθησε να του δώσεις ότι καλύτερο για το υπόλοιπο της ζωής του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries