Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-08-17, 12:48
drogi Ο χρήστης drogi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή βοηθεια για στήσιμο 180λιτρου,πρώτη φορά στο άθλημα

καλησπερα! Πρωτη φορα θα ασχοληθω με ενυδρειο και χαιρομαι πολυ που σας βρηκα. Εχω μια res χελωνιτσα 17 χρονια περιπου(ηταν δωρο οταν ημουν 6 χρόνων οποτε καταλαβαινεται οτι τοσα χρονια οι γονεις μου ασχολουνταν μαζι της) , ομως λογο περιορισμενου χωρου και χρηματων μεχρι στιγμης ζει σε μια λεκανη, πλαστικο αποθηκευτικο χωρο για την ακριβεια(δραμα).εχει το φιλτρο, το θερμοστατη, τη λαμπα uvb βεβαια αλλα νομιζω της χρωσταω ενα 180λιτρο τωρα που μπορεσα να παρω την κατασταση στα χερια μου. το rio 180 ειναι οτι μεγαλυτερο μπορω να χωρεσω στο σπιτι, ο χελωνος ειναι περιπου 18 εκατοστα οποτε πιστευω θα του ειναι ιδιαιτερα ανετο!Επειδη ειμαι παντελως ασχετη ομως θελω τα φωτα σας!
-το επιπλο θα μου το φτιαξει γνωστος (ξυλουργος) στο free.θα του πω να μου το κανει λιγα εκατοστα πιο μεγαλο απο το ενυδρειο απλα για σιγουρια. Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να του τονισω περα απο τα κιλα που θα σηκωσει ή ξερουν αυτοι τι να κανουν?Καποια τρυπουλα η ανοιγμα απο πισω χρειαζεται για καλωδια κτλπ?Ποσο μεγαλο να ειναι το ντουλαπι για να χωραει ενα εξωτερικο που να γυριζει περιπου 1000 λιτρα?
-στο καπακι του ενυδριου μπορει να χωρεσει η λαμπα repti glo uvb-uvb?και η θερμαντικη που θα μπει? Η βγαζω τελειως το καπακι και απλα βαζω σποτακια?
-για το φιλτρο σκεφτομαι το classic 600 της eheim, θα με καλυπτει η χρειαζομαι κατι αλλο?
-Οσο για την διαδικασια, παιρνω το ενυδρειο το γεμιζω βαζω το καινουριο φιλτρο, αντιλωριο,βιταμινη, θερμοστατη, λαμπα και τα λοιπα και μπαινει κατευθειαν η χελωνιτσα μεσα?η θα θελει καποιο ''στρωσιμο'' πρωτα?

Οπως καταλάβατε δεν εχω καμια επαφη με το αντικειμενο, μονο σκόρπιες σκεψεις. Συγνώμη που κουραζω, θελω επιτελους να κανω το καλυτερο για τον χελωνακο, κάλιο αργα παρα ποτε..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries