Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #172  
Παλιά 27-10-14, 10:07
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλημερα κ καλη εβδομαδα σε ολους.

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο απο τα κλαρκι που εχω στο ενυδρειο μου κ ειχα μια θηλυκιά οπου ειχε προβλημα ασβεστιου κ μετα απο μερικες αλλαγες ηρθε κ εκλεισε η ουλη. κ να ανεβασω κ απο τους red claw που ειναι σε φυτεμενο κ με πετρες απο ποταμι

Οσο αφορα το ζευγαρωμα ειναι καλο να γινονται σε θερμοκρασιες ανοιξης ωστε να βγαινουν τα μωρα μεσα στο καλοκαιρι που η τροφη ειναι πιο αφθονη.

επίσης κατα το ζευγαρωμα δεν υπαρχουν εχθροπραξιες οσο κ αν φαινονται βαρβαρες οι ερωτικες τους πραξεις!!!
Για να κανει τετοια σχισμη στο κεφαλι πρεπει ειτε να προκληθει τραυμα κατα την περιοδο σκλήρυνσης δηλ μετα αλλαγης ποδιας , οπου αυτο μπορει να προβεί και μοιραίο. συνήθως μετα την αλλαγή της ποδιάς αν είναι για εχθροπραξίες επειδή είναι δυσκίνητοι (χωρις κελυφος σκληρο) , τοτε απλα ο θηρευτης τους αρπαζει με την δαγκανα κατευθειαν στον θωρακα κ τα σκοτωνει επι τοπου... κ μετα αρχιζει το σνακ! σας ειπα ειναι τρελλοι κ πανφαγοι κ βεβαια μερικοι ειναι κ απλα επικίνδυνοι σαν χαρακτήρες!

για τα κυβακια δειτε μια ματια εδω. δεν ειναι θεμα διαφήμισης απλα επειδη με ρωτησατε 1-2 φορες , να σας δωσω διευθυνση απο εκει που αγοραζω εγω κ εχουν διαφορά σε σχέση με άλλους. τα ιδια κυβάκια τα δίνω κ σε γαρίδες κ σαλιγκάρια. Ειδικα τα μηλαράκια που έχουν μεγάλο κέλυφος , το ίχνος χλωρίνης είναι καταστροφικό για αυτα.

http://www.ebay.com/itm/50-SMALL-Cal...item5b05fc0272

Οσο για το νερο , δεν ειμαι χημικός αλλά επειδή η φάρμα κ γενικά η αναπαραγωγές στα ενυδρεία μου είναι το χόμπυ μου , πίστεψε με τα αποτελέσματα που έχω πάρει για το νερό κ της Αθήνας , είναι καλύτερο να το κοιτάξεις κ εσυ μιας κ το πίνει όλη η οικογένεια.

μόνο κ μόνο απο τις παλιές μεταλικές σωλήνες που έχουν οι πολυκατοικίες είναι γεμάτο με μεταλικα στοιχεία , όχι του νερου... για να μην σου πω τωρα για παλιες σωλήνες που είναι ακατάλληλες βασει ευρωπαικών προτύπων αλλα που να σκάψει τωρα η ΕΥΔΑΠ όλη την Αθηνα για αλλαγή.
Μένω σε καινούργια πολυκατοικία με καινούργιες εγκαταστάσεις κ σωλήνες πλαστικές τύπου Pipe in pipe κ το νερό της Κύπρου είναι απο το πιο τριπλο φιλτραρισμενο νερό (αφαλάτωση κ φράγματα) κ στο σπίτι μου έχω 3 διαφορετικά επίπεδα φιλτραρίσματος για να ξέρω ότι προστατεύω σωστά την οικογένεια μου καθώς κ την περιουσία μου. Στο παλιό σπίτι που πάλι είχα φίλτρα στο τακτικό έλεγχο του θερμοσύφωνα το στοιχείο ήταν πεντακάθαρο

ευχομαι ολοψυχα το νερο που πινεις να ειναι γαργαρο αλλα καθημερινα πεταμε ενα σορο λεφτα σε διαφορα πραγματα... πετα μια μερα κ ενα ποσο (δεν ξερω ποσο κοστιζει ακριβως αλλα ηταν περι των 30ευρω) για μια χημικη αναλυση κ μην πεις στον χημικο οτι ειναι νερο του σπιτιου αλλα απο γεώτρηση. μην με ρωτησεις το γιατί στο λεω αυτο , κατι θα ξερω

οσο για την φαρμα , η παραγωγη ειναι τοσο για πληρώτητα των φραγμάτων για ψάρεμα , με Τηλάπιες και αστακούς απο την Αρχή Αλιείας όσο για ενυδρεία αλλά κ για όσους ασχολούνται με την υδροπονική.
βασικά έχουν 3 δεξαμενές , σε μία είναι τα ψάρια ή αστακοί που παράγουν νιτρικά στην 2η δεξαμενή είναι τα φυτά , εποχιακά όπως φραουλες ή μαρούλια τύπου Αις μπεργκ κ άλλα "ακριβά" φθαρτά , κ η 3η δεξαμενη όπου βασικα είναι διπλή (μιση μιση) κάνει το ρεζερβουάρ των δυο άλλων. αδειάζει η Α τα νιτρικά στην ενδιάμεση μισή , αδειάζει η Β το καθαρό νερό στην άλλη ενδιαμεση μισή κ μετά κάνουν εισχώρηση καθαρού νερού στους αστακούς/ψαρια κ το βρώμικο νερό στα φυτά για λίπανση.

αυτα για την ωρα

η κλαρκι η μπλε είναι οικογένεια κλαρκι αλλα δεν εχει καμια σχεση με τους κοκκινους κ σκεψου σοβαρα που θα την βαλεις αν δεν θες να δεις κανενα φιτιλιασμενο αστακο... οι κόκκινοι να ξερεις οτι ειναι πιο επιθετικοι. τον μπλε κρατα τον σαν κόρη οφθαλμού γιατι δεν είναι κ ευκολοι κ ψαξε να βρεις κ το ταιρι του για να κανεις με αυτα παραπανω παραγωγη. μην βγαλεις ημίαιμα..
εχεις καμια φωτο του μπλε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02229 seconds with 11 queries