Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #168  
Παλιά 25-10-14, 06:18
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Πολύκαρπε επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε αρκετά απο αυτά που λές.
Έψαξα αρκετά πράγματα για τις clarkii κυρίως σε Γερμανικά forum κ δεν βρήκα τέτοιες πληροφορίες.
Χωρίς φυσικά να είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ!!!

Παράθεση:
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ τακτικές αλαγές αντιθέτως είναι αρκετά βρομιάρηδες.
Για να σου δώσω να καταλάβεις τα ενυδρεία μου είναι με άλγη κ τρομερό υπόστρωμα ...
Η άλγη δεν έχει καμιά σχέση!Δηλαδή σε τι συχνότητα κάνεις αλλαγές εσυ??Δεν έχει καμια λογική κάτι τέτοιο...

Παράθεση:
με τις αλλαγές του νερού αν κ θα διαφωνήσουν αρκετοί , ΝΑΙ αλλαζουν ποδιά , γιατι δεν ειναι μονο το ph σαν ph που τους επιρεάζει αλλά και το ίδιο το στρεσάρισμα!
Το ph γιατί να τις επηρεάζει???στεθερό είναι κ με τις αλλαγές.
Και τα ψάρια στρεσάρονται άλλα κάνουμε αλλαγές.

Παράθεση:
κανονικά ένας αστακός πρέπει να αλλάζει πουκάμισο το πολυ 4 φορές το χρόνο! στην φύση αλλάζει 1 με μαχ. τις 2 κ παίζει με θέματα εισαγωγής νεου νερού στα φράγματα κ λίμνες (εκει τα βρίσκω) καθώς κ υψηλές θερμοκρασίες
Τότε πως εξηγέις το καλοκαίρι να μην έκαναν καμία αλλαγή κ με το που έπεσαν οι θερμοκρασίες ο αρσενικός άλλαξε??

Παράθεση:
αντέχουν αρκετές μέρες χωρίς φαγητό απλά τότε γίνονται ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!!!
Διάβασα οτι αντέχουν κ μήνες.

Παράθεση:
Η θηλυκιά σου θέλει ασβέστιο κ υπάρχει ειδική τροφή σε μορφή κύβου που την δίνουν κ στα σαλιγκάρια για το κέλυφος! θα το λατρέψει!
είναι κρυμένη γιατί απλά γονιμοποιεί τα αυγά μέσα στο κεφάλι της κ θα τα κατεβάσει σε λίγες μέρες κάτω απο την ουρά της! θα είναι σε μορφή αυγά κ θα σκάσουν κ θα γίνουν μικρά κατσαριδάκια που θα είναι κολλημένα πάνω στην μάνα τους μέχρι να νοιώσουν έτοιμα κ να φύγουν απο πάνω της..
η αλήθεια ειναι οτι τα πρωτα που θα βγουν είναι τα πρώτα αυγά που εβγαλε ενώ οριμάζουν κ τα τελευταία κ σκάνε ολα μαζι , κατι σαν το ποπ κορν
Το κέλυφος πέρνει το ασβέστιο απο το νερό,οι πέτρες που έχω είναι
ασβεστολιθικές,στο νέρο της βρύσης υπάρχει ασβέστιο κ με τις αλλαγές που κάνω νομίζω οτι δεν έχουν θέμα.
Πάντως είναι ενδιαφέρων..έχεις κάποιο link με τέτοιου είδους τροφή?

Παράθεση:
μόλις βγούν τα μωρά , θα βγαλεις τον μάγκα απο εκει μέσα κ όχι την θηλυκιά σου εκτός αν θες να έχεις δραματικές απώλειες....
Η θηλυκιά δε θα τα σκοτωσει??


Παράθεση:
θερμάστες οχι, δεν εχουν οι λίμνες αρα ουτε εσυ... με την ζεστη ανεβαίνει ο μεταβολισμός τους κ αλάζουν συνέχεια πουκάμισα κ στρεσάρονται κ βέβαια η απώλεια ειναι δεδομένη...
Όυτε φίλτρα,ούτε κυβάκια ασβεστίου έχουν οι λίμνες


Παράθεση:
θέλουν αέρα καλό μέσα στο νερό αλλά θα σου έλεγα να βάλεις αν μπορείς κ μια μεγάλη πέτρα στο ενυδρείο σου κ αν είναι βγάλε κ λίγο νερό ώστε να φανεί σαν νησάκι... πιστεψε με θα είναι συνέχεια έξω στον αέρα κ θα τους ακούσεις να κλαίνε-μιλάνε
Σε αυτό έχεις δίκιο...άλλα επειδή το ενυδρείο έχει ύψος 40cm θα πρέπει να κατεβάσω πολύ τη στάθμη του νερού με αποτέλεσμα να χάσω αρκέτα λίτρα κάνοντας το ενυδρείο εύαλωτο.



Φιλικά!!!!

Κάνε κ μια παρουσίαση του δικού σου ενυδρείου.Δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τις clarkii κ θα βοηθούσε πολυ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02185 seconds with 11 queries