Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 06-03-18, 11:14
jimko55 Ο χρήστης jimko55 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.
Για αρχή να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο σας. Ζητώ συγγνώμη που δεν έγραψα νωρίτερα αλλά η καθημερινότητα είναι αμείλικτη…

Να διευκρινίσω λίγο τι θέλω να πραγματοποιήσω. Δεν θέλω να αντικαταστήσω τα ψαράκια που διαθέτω. Πλέον είναι μέλη της οικογένειας.
Θέλω να τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο (100 λίτρα), ώστε να είναι πολύ πιο άνετα και αν εσείς εδώ μου το «επιτρέψετε» να βάλω και ένα τρίτο ψαράκι και ως εκεί, γιατί δεν νομίζω ότι τα λίτρα φτάνουν για περισσότερα.
alexkotsis πολύ ωραία τα άρθρα για τα χρυσόψαρα και πρέπει να τα διαβάσω πολλές φορές για να αρχίζω να ξεκαθαρίζω σιγά σιγά τι γίνεται….

Από όσα μπόρεσα να διαβάσω και να κατανοήσω συμπεραίνω και θα κάνω πράξη έως τώρα τα εξής. Θα βάλω σκούρα η μαύρη άμμο στον πάτο, απίστευτα ψιλή όπως και τώρα (έχω λευκή ψιλή) διότι έχω δει ότι αρέσει τρελά στα ψαράκια να την σκαλίζουν, να την καταπίνουν και μετά από λίγο να την φτύνουν. Θα βάλω ξύλο και κάποιες πέτρες. Θα ντύσω την πλάτη του ενυδρείου εξωτερικά με μπλε φόντο που στο κέντρο θα είναι πιο ανοιχτό (το είδα και μου άρεσε). Θα τοποθετήσω τελικά μια λάμπα με χαλαρό φωτισμό (μένει να δω τι λάμπα και για πόση ώρα…) Θα παραγγείλω υγρά τεστ νερού.

Τώρα επιτρέψτε μου ξανά ερωτησούλες και πιθανόν χαζές.

1. Κλίνω προς εξωτερικό φίλτρο καθώς είναι και πιο αθόρυβο και ποιο ποιοτικό-αποτελεσματικό από ότι κατάλαβα. Το εξωτερικό έχει κάποιο σύστημα που αντικαθιστά την τοποθέτηση του νερού στην επιφάνεια? Είναι η είσοδος του νερού μετά το φιλτράρισμα που κάνει τη δουλειά? ή αυτό επιτυγχάνεται με την προσθήκη της αεροκουρτίνας? Σε πολλά ενυδρεία βλέπω να υπάρχουν οι γνωστές φυσαλίδες…. (όπως έχετε καταλάβει τα έχω εντελώς χαμένα με το θέμα αυτό)
2. Μετά το πρώτο ωραίο άρθρο που διάβασα έχω σαφέστατα ένα black moor και ένα fantail. Είναι καλό που είναι μαζί? Τι θα μπορούσα να βάλω μαζί τους ως τρίτο ώστε να τα πάνε καλά?
3. Θα μπορούσα να τοποθετήσω κάτι άλλο? Διάβασα για γαρίδα γλυκού νερού στο άρθρο και ομολογώ ότι τρελάθηκα με την ιδέα! Συμβιώνουν με τα παραπάνω ψαράκια? Έχουν άλλες απαιτήσεις?
4. Μια ιδέα που έχω είναι ένα 30% του βυθού να το βάλω χοντρό χαλίκι ώστε να έχουν και διαφορετικές επιφάνειες να ασχοληθούν και «διαφορετικό» περιβάλλον. Είναι σωστό σαν σκέψη?
5. Τα χρυσόψαρα χρειάζονται δυνατή ή όχι ανατάραξη στην επιφάνεια?

Αυτά για την ώρα και πάλι ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries