Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-01-11, 11:35
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αν σου πω ότι δεν μου αρέσουν ... δεν θα στεναχωρηθείς;
2. Γιατί ενδιαφέρεσαι περισσότερο για την μορφολογική τους κατάσταση από ότι για τις ανάγκες τους;
Βγάλε όλα τα "προσωρινά" ψάρια αφού δεν θα μπορούν να μπουν άλλωστε στο επόμενο ενυδρείο, αγόρασε άλλα τουλάχιστον 4-5 δισκάκια και φτιάξε μια μικρή ομάδα να νιώθουν καλύτερα. Θα μπορούσες ενδεχομένως να βάλεις και ολόκληρο τον αριθμό των ατόμων (μιλάω για δισκάκια 3-4 εκ.) του επόμενου ενυδρείου .... αρκεί να είναι σίγουρο ότι το Πάσχα θα έχεις ετοιμάσει το μεγαλύτερο ... όπως λες αλλά και αν είσαι σε θέση να κουραστείς αρκετά με τις καθημερινές αλλαγές νερού που θα πρέπει να κάνεις.
3. Τα ψάρια όσο είναι μικρά έχουν περισσότερες απαιτήσεις τροφής από τα ενήλικα. Στη δική σου περίπτωση θα έδινα τροφή 7-8 φορές την μέρα. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και τις ανάλογες ρουτίνες.
4. Οι ώρες του φωτισμού σου είναι καλά 7-8 (εννοείται συνεχόμενες) ... αγοράζεις χρονοδιακόπτες και "καθαρίζεις". Καλό είναι να μην βρίσκονται ξαφνικά από το σκοτάδι στο φως και το αντίστροφο.-
ευχαριστώ για την απάντηση σου...
δεν με πειράζει που τα λες όπως έχουν τα πράγματα το προτιμώ έτσι γιατί έτσι είμαι και εγώ..
όταν λέω απω σας φαίνονται τα ψαριά από μορφολογικής άποψης εννοώ αν τα βλέπετε να είναι υγιεί? γιατί από θέμα χρωμάτων λογικό είναι να μην αρέσουν σε όλους...
εννοείτε ότι με νιαζουν το τι ανάγκες έχουν και γι'αυτο θέλω να φτιάξω το μεγάλο για να τους δίνω οτι χρειάζονται..
τα προσωρινά ψάρια αύριο θα φύγουν αρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
για αλλά δισκάκια είναι λίγο δύσκολο γιατί αυτή τη στιγμή κάνω τα κουμαντα μου για το μεγάλο προτιμώ να φτιάξω σίγουρα το ενυδρείο και να βάλω σιγά σιγά τα ψάρια από το να έχω τα ψάρια και να μην έχω το ενυδρείο..
7-8 φορές τάισμα δεν είναι πολλές δεν θα σκάσουν τα ψάρια
και τι να ταΐζω τώρα ταΐζω τη D-ALLIO PLUS της Tropical kai την SUPERVIT της Tropical που είναι μιχ 8 τροφών και παραγκειλα άλλες 2 που είναι αυτή και αυτή

και έχω και κατεψυγμένο κόκκινο σκουλήκι κατεψυγμένη αρτεμια και μια άλλη κατεψυγμένη για δίσκους με μοσχοκαρυδιά, κόκκινα σκουλήκια και αλλά που δεν θυμάμαι τώρα..
αλλά τις κατεψυγμένες δεν ταΐζω κάθε μέρα
έχω ένα moon light και θέλω να το βάλω σε λειτουργία πόση ώρα πριν είναι καλό να δουλεύει και πόση ώρα μετά να σβήνει από τα κανονικά τα φώτα?
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01848 seconds with 11 queries