Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 06-08-11, 13:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα,

Καταλαβαινεις οτι εχει αλλαξει η ζωη μου γιατι ειναι ενα ευχαριστος μπελας.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι το εξης.

Τι θα το κανω οταν χρειαστει να ληψω 2-3 μερες και δεν υπαρχει κανενας αλλος στο σπιτι κλπ.Επισης αν πρεπει να του φοραω λουρακι οταν το βγαζω εξω γιατι αυτος εχει μαθει ολον αυτον το καιρο που ηταν αδεσποτος να μην τον περιοριζουν.

Γι αυτο και οι αποριες μου αν θα την παλεψει μονο του σπιτι.Επισης του πετας σκυλοτροφη απο pet shop και δεν την τρωει(ξηρα και κονσερβα).
Του ριχνεις ζαμπον την αλλη μερα και το κατασπαραζει
Οταν λειπεις πρεπει ή να τον παιρνεις μαζι σου ή να τον δινεις για φιλοξενια σε φιλικο σπιτι ή να τον δινεις σε ξενοδοχεια σκυλων.
Εγω κανω το πρωτο. Εχω προσαρμοσει τις αναγκες αυτες στη ζωη μου.
Φυσικα οι μετακινησεις μονο με αυτοκινητο ειναι απαραιτητες στην Ελλαδα.
Και ειδικο κλουβακι για το αεροπλανο .
Αν ζεις μονος σου θα ειναι πιο δυσκολο, αν ειχες συγκατοικους (οικογενεια) θα τους αγγαρευες για τα βασικα (νερο φαι βολτα).
Δεν εχω πειρα παντως με φιλοξενια σε ξενα χερια για να σου κανω προτασεις.
Το σιγουρο ειναι οτι το ζωο ειναι αγελης και ετσι ζει και με τους ανθρωπους.
Πρεπει να καταλαβει οτι ειναι ο τελευταιος στην ιεραρχια στο σπιτι για να πανε ολα καλα (οπως τα θες εσυ καλα, και οχι αυτος )
Πρεπει να καταλαβει απο την αρχη οτι εισαι ο αρχηγος της αγελης, και τι του επιτρεπεται να κανει και τι οχι.


Ο σκυλος σου, αυτο που θελει περισσοτερο ειναι η παρεα σου.
Αν δεν βγαινει συχνα να αλωνιζει στα παρκα, λιγο θα τον πειραξει.
Πιο πολυ θελει να ειναι διπλα σου και να σε παρακολουθει/συμμετεχει οτι κι αν κανεις.

Λουρακι καλο ειναι να του βαλεις να δεις πως θα ανταποκριθει (για τους τυπους, και μονο κατα την μετακινηση στο δρομο αναμεσα στον κοσμο, μετα μπορεις να τον λυνεις να τρεχει). Εχεις γραψει πως ηδη ειχε λουρακι και μαλλον εχει ζησει και σε σπιτι, οποτε θα ξερει τι γινεται. Αν το συνδυασει και με τη βολτα δεν θα εχεις προβλημα.
Φυσικα θα προσεχεις απο κοντα την επαφη του με αλλα σκυλια ιδιου φυλου και καλο ειναι αν συμβει κατι ασχημο, να εχεις ενα μπουκαλακι νερο να τα καταβρεξεις και οτι συμβαινει, θα σταματησει αμεσως.
Το καλυτερο ειναι αν τους εχεις εμπιστοσυνη να μην εχει λουρακι στις κοινωνικες του επαφες.
Πρεπει να του μαθεις και τα βασικα, να μενει ακινητος, να ξεκιναει, να μη τραβαει με το λουρι (αν και αυτο μερικα σκυλια εκ φυσεως πχ κυνηγοσκυλα δεν το μαθαινουν ευκολα).
Δεν ξερω να σου προτεινω κανενα καλο βιβλιο, γιατι τα εμαθα μονος μου κι εγω με το ενστικτο, απο οτι ειχα διαβασει για τη ψυχολογια και συμπεριφορα του ζωου γενικα.

Για τη διατροφη θα πω μονο οτι κανω εγω και μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει προβλημα και το σκυλι δεν εχει αρρωστησει ποτε. (φτου φτου)
Ξηρα τροφη μπορει να μαθει να τρωει, οσο και λιχουδης ή κακομαθημενος ηταν.
Καταρχην πρεπει η ξηρα τροφη να ειναι πρωτης ποιοτητας και φρεσκια. Ενα δειγμα ειναι να βλεπεις τα κοπρανα του σκουρα και σφιχτα χωρις εντονη μυρουδια. Αυτο το εχω πετυχει με την proplan.
Η καλη ξηρα περιεχει ολα τα απαραιτητα για τη διατροφη του (δεν χρειαζεται συμπληρωμα με φρεσκια).
Φυσικα παιζει ρολο και το γουστο του σκυλου.
Οταν ξεκινησα να ταιζω με ξηρα πηρα δειγμα απο 3-4 καλες τροφες και του εδωσα να δοκιμασει.
Με την ξηρα δεν θα εχεις και "απροβλετα" λερωματα στο σπιτι. Συνηθως δεν φταιει το ζωντανο. Απλα δεν μπορει να κρατηθει λογω της τροφης.

Θα του βαλεις λοιπον στο πιατο του λιγη ξηρα τροφη και λιγη φρεσκια.
Ποτε μη του δινεις αλλαντικα και κοκκαλα (ιδιως λεπτα απο κοτοπουλο κλπ, φυσικα αποκλειονται τα ψαροκοκκαλα, οτι του δινεις απο αυτα θα πρεπει να εχεις αφαιρεσει τα κοκκαλα).
Ποτε μη του δινεις αμυλο και ζαχαρουχα. (ψωμι, πατατες, γλυκα κλπ ουτε "ειδικα" σκυλογλυκα).
Προτιμησε το ρυζι αντι τα μακαρονια.
Αλατι να το αποφευγεις.
Μια ευκολη φρεσκια ειναι βρασιμο νερο και μπλουμ ρυζι 50% και κιμα 50% για 10 λεπτα. Αλατι, μια μυτουλα στην ακρη του μικρου κουταλιου.
Φρουτα μπορεις να δινεις λιγα, πιστευω (εμενα τρελλενεται να τραγανιζει καρπουζι). Δεν ειδα καποιο προβλημα οταν κανει την αναγκη του.

Σιγα σιγα θα μειωνεις την φρεσκια και θα βαζεις πιο πολυ ξηρα.
Δοσολογια γραφει αναλογα τα κιλα του σκυλου.
Στο τελος θα του βαζεις μονο ξηρα. Αν δεν τρωει αφησε τον να πεινασει λιγο (2-3 μερες). Δεν του κανει κακο.
Μετα αλλαξε την τροφη που εχει μεινει στο πιατο με φρεσκια να δεις τι θα γινει.
Στην αναγκη βαλε ενα μικρο κομματακι τυρι σε τριμματα απο πανω. να του ανοιξει η ορεξη.
Το καλοκαιρι ειναι και πιο δυσκολη η ξηρα τροφη για ταισμα.


Νερο καθε μερα φρεσκο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02334 seconds with 11 queries