Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 07-06-10, 07:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όλα, εκτός σε κάποιες μικρές παραγράφους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα ότι εμπειρία για εμένα είναι η δοκιμή και ο πειραματισμός. Αν κάποιος έχει και 20 χρόνια λίμνη μόνο με U.V ποια είναι η εμπειρία του χωρίς U.V?
Γιάννο, είμαι στο χώρο αρκετά χρόνια και μπορώ να επιφέρω γνώμη από προσωπική μου πείρα, έστω και αν είχα μικρό κύκλωμα. Πράσινο νερό δεν είχα ποτέ, ακόμα και σήμερα έστω και αν δεν έχω UV! Μόνο για ένα μικρό διάστημα είχα UV που στην περίοδο αυτή δεν είχα δει κάτι το διαφορετικό. Οπότε επέλεξα να την αφαιρέσω εντελώς μιας και αυτό που ήθελα τότε ήταν ισχυρότερη φίλτρανση. Το αν έκανα λανθασμένη ή σωστή κίνηση, παραμένει προσωπική επιλογή. Διαβάζοντας όμως και ακολουθώντας τις συζητήσεις που διεξάγονται γι' αυτό το θέμα, αυτήν την δεδομένη στιγμή, θέλω UV, χωρίς να λέω ότι είμαι ο σωστός. Είναι μια συσκευή που συστήνεται μεν, αλλά παραμένει στα πλαίσια επιλογής του λιμνόφιλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όποιο δίποτε κλειστώ σύστημα κατασκευάσουμε πρέπει να έρχεται πάντα στο μυαλό μας το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχει ούτε λάμπα ούτε φίλτρο αλλά ούτε και αντλίες. Όλα αυτά που προσθέτουμε εμείς είναι για να αντικαταστήσουμε την δουλεία που κάνη η φύση στη λίμνη μας. Όλα όμως παίζουν σε αναλογίες. Έχουμε ένα μικρό χώρο που θέλουμε να τα έχουμε όλα. ΠΧ μεγάλα ψάρια.
Γιάννο, οι ξένοι πολύ εύστοχα ονομάζουν τα κλειστά κυκλώματα μας POND (ελληνιστή δεξαμένες), είτε είναι φτιαγμένα από λάινερ είτε τσιμέντο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, γιατί μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα. Ένα κλειστό κύκλωμα δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να αντικαταστήσει ή να πλησιάσει έστω και στο ελάχιστον ένα πραγματικό βιότοπο, όσα πειράματα και αν κάνουμε. Οπότε μην συγκρίνεις τη δική σου λίμνη με μια τσιμεντένια κατασκευή, γιατί μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Οπότε το μοναδικό που αλλάζει είναι οι κάτοικοί του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δικά μου γούστα είναι λίμνη με την έννοια της λέξης! Με φυτά με υπερχείλιση και ας μαζεύει κατά καιρούς την λάσπούλα της στον πυθμένα. Δεν με απασχολεί αν τα ΚΟΙ μου θα γίνουν 30-40 η 70 εκατοστά.
Το αν θέλω μικρά ή μεγάλα κοι, δεν είναι επιλογή, είναι βασικά θέμα σωστής διατήρησης και υγείας. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται διατήρηση οποιωνδήποτε οργανισμών σε ένα κλειστό κύκλωμα από την στιγμή που είναι καταδικασμένα να παραμείνουν νάνοι. Είτε μιλάμε για ενυδρείο είτε λίμνη. Όταν θέλω μικρότερα ψάρια, πολύ απλά επιλέγω είδη που παραμένουν μικρά και δεν αναγκάζω τα μεγαλύτερα να το πράξουν αυτό για δική μου ευχαρίστηση. Φιλικότατα τα επισημάνω αυτά Γιάννο, πράγμα που υποστηρίζω και θα συνεχίσω να πράττω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορούμε να συνδυάσουμε την φυσικότητα με μεγάλα ΚΟΙ αλλά ο χώρος που θα διαθέσουμε πρέπει να είναι τεράστιος.
Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ/Γ για προβληματισμό
Σε μια φυσική λίμνη ποιος είναι αυτός που μαζεύει τα φύλλα από τα δέντρα, που αφαιρεί κορμούς από δέντρα που πέφτουν στο νερό, που καθαρίζει τον πυθμένα, που φροντίζει για το φαγητό τον ψαριών?
Ναι, σε μια φυσική λίμνη όμως εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών μέτρων νερού, που υποστηρίζεται από συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού κάποιου ποταμού που είναι πλούσια σε οξυγόνο ιχνοστοιχεία και θρεπτικές ουσίες για τα ζωντανά που βρίσκονται πολύ χαμηλά στην βάση της πυραμίδας του βιότοπου αυτού και όχι μόνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01898 seconds with 11 queries